Hlavní obsah
Osloboděná slibka Foto: Pavel Bartoň

Barvení vlasů asi způsobuje rakovinu

Snaha zakrýt šediny nebo zvýraznit přirozenou barvu vlasů může pro život představovat nebezpečí. Alespoň to vyplývá z výsledků průzkumu, který uveřejnil německý časopis Ökotest. Při rozboru, jemuž vědci podrobili dvacet rudých a hnědých odstínů vlasového barviva, vyšlo najevo, že všechny obsahují aromatické rakovinotvorné aminy.

Osloboděná slibka Foto: Pavel Bartoň
Barvení vlasů asi způsobuje rakovinu

Ve většině z nich se nacházel jedovatý toluylendiamin, tedy látka, která mění dědičný kód bakterií a mimo jiné, jak se prokázalo u laboratorních krys, poškozuje nenarozené plody.

Poškozuje močové ústrojí

U člověka se projevuje hlavně zvýšeným výskytem zhoubného onemocnění močového měchýře. Vysvětlení je poměrně jednoduché. Otravné látky se nejjednodušeji dostávají do organismu prostřednictvím kůže nebo právě vlasů. Sice se zpracovávají a částečně vylučují močí, ale jejich zbytek se hromadí v měchýři, který poškozuje.  )

Hlasujte v anketě pod článkem:
Barvíte si vlasy?

Stálé barvy jsou nejhorší

Podle odhadů se hrozba rakoviny, vyvolané zejména stálými barvami, týká asi třetiny žen a desetiny mužů v průmyslově vyspělých zemích. Přitom se u příslušnic něžnějšího pohlaví, které tuto proceduru podstupují jedenkrát měsíčně po dobu deseti let, zvyšuje dvojnásobně, po patnácti letech se dokonce ztrojnásobuje.

Ještě hůře jsou na tom však kadeřnice, jimž po desetiletém působení v oboru hrozí až pětinásobné riziko.

Anketa
Barvíte si vlasy?
Ano, často
48.9 %
Jen výjimečně
16.1 %
Ne, nikdy
35 %
Celkem hlasovalo 1051 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků