Hlavní obsah
Antikoncepční prostředky - kondom a hormonální antikoncepce Foto: Profimedia.cz

O hormonální antikoncepci (HA) kolují ve světě desítky mýtů. Spousta jich je už také vyvrácených. Vědci ale nyní přišli s překvapivou novinkou. Ženy užívající antikoncepci mají větší mozek a jsou chytřejší. Informuje o tom server Daily Mail.

Antikoncepční prostředky - kondom a hormonální antikoncepce Foto: Profimedia.cz
Antikoncepce dělá ženy chytřejšími

Studií, které zkoumaly ženský mozek a porovnávaly ho s mužským, bylo již mnoho. Teď však vyšla první, která se zabývala konkrétně ženami, které užívají HA. Studie potvrdila, že díky užívání HA se šedá mozková hmota, která je určena pro paměť a verbální dovednosti, zvětšuje a to až o 3 %.

Vědci studii prováděli celkem na 14 mužích a 28 ženách, z čehož polovina žen brala pilulky. Všechny ženy byly v průběhu měsíce pozorovány, aby se zjistily jejich hormonální výkyvy a navzájem se porovnaly. Ze studie vyplynulo, že několik oblastí ženského mozku ovlivněných HA bylo větších, než u žen bez HA. Na značce užívaných pilulek přitom vůbec nezáleželo.

Proč mají pilulky takový vliv na ženský mozek a jejich myšlení není jasné. Jednou z teorií však je, že estrogen, nebo progesteron, který zapříčiňuje uvolnění vajíček během menstruačního cyklu ženy, také způsobuje silnější propojení mezi nervovými buňkami v mozku.

Přesto, že se některé části mozku při užívání prášků zvětší, není známo, že by se po jeho skončení mozek opět zmenšil do své původní podoby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků