"Vždy je dobře mít domácí lékárničku na jednom místě, a určitě by měla mít svůj řád," říká doktor Jan Horáček, mluvčí České lékárnické komory.

Když komora před časem udělala průzkum, aby zjistila v jakém stavu lidé lékárničku mají a kde je umístěna, ukázalo se, že v koupelně ji má 15 % dotázaných a někde v komoře 8 %.

Domácí lékárnička může skutečně vypadat různě. Z dřívějška anebo z úřadů ji známe jako bílou skříňku s červeným křížem. Vždy je na dostupném místě tak, aby k ní kdokoli mohl. V domácnostech by ale měla být mimo dosah dětských rukou. Je dobré také v rodinách, kde jsou malé děti, mít lékárničku zamčenou a klíč bezpečně uložený.

Co mít v lékárně

Doktor Horáček tvrdí, že v lékárničce doma, ale i pro cestování, jsou většinou léky na cestovní nevolnost, bolest, nachlazení, teplotu, alergii, bolest kloubů, průjem, léky na ošetření očí, a pak některé speciální preparáty, které se v rodině vzhledem k onemocnění používají. Ukazuje se také, že si lidé volně prodejné preparáty kupují až v okamžiku, kdy jim něco je, a to většinou po dohodě s lékárníkem.

V každé domácí lékárničce by především měla být analgetika, což jsou přípravky proti bolesti, například hlavy nebo zubů. Běžně je to paralen, ibalgin a další. Samozřejmostí jsou i léky na snížení teploty. Tady nejvíce pomáhá paralen, acylpyrin, panadol atd. U léků, které tiší bolesti kloubů, je to například voltaren emulgel. Proti průjmů zase nejvíce pomáhá imodium, smecta a řada dalších přípravků.

Pozor na záruční dobu

Každý lék má svoji záruční dobu, po níž se již nesmí používat. Výrobce také stanovuje pravidla pro jeho skladování, včetně teploty. Když tedy lék doma máme, měli bychom si přečíst příbalový leták, v němž tyto údaje jsou uvedeny.

Zejména masti, pokud nejsou v chladu, se rychle kazí a jejich léčebný účinek přichází vniveč. Stejně tak je tomu u roztoků a u preparátů, které nám speciálně připraví v lékárně. Vždy bychom se měli lékárníka zeptat, jak lék skladovat. Některé totiž musí do lednice, jiné naopak mohou být v pokojové teplotě.

Obvazy a dezinfekce

Součástí domácí lékárničky by měly být i obvazy včetně sterilních a dezinfekční prostředky pro případ zranění. Dnes už jsou ve formě sprejů a nebo tinktury.

V lékárničce by neměly chybět ani přípravky na popáleniny. Ty jsou velmi běžné a dochází k nim například při přípravě jídel. Stejně tak jsou třeba dezinfekční prostředky pro případ zranění nebo škrábnutí, které krvácí. Zejména zahrádkáři by je měli mít v dostatečné míře.

Lékárníci doporučují mít na čelní straně lékárničky napsaná i nejdůležitější telefonní čísla pohotovosti. Stejně tak by zde měla být telefonní čísla do nejbližší nemocnice a na záchrannou službu. V mnoha případech právě rychlá první pomoc a následná odborná pomoc může zachránit lidský život.