Šanci na vyléčení mají hlavně nemocní, u nichž se nemoc odhalí včas. Lékaři ale odhadují, že se to podaří jen ve čtvrtině případů. "U žádného z běžně se vyskytujících zhoubných nádorů nebyl tak jasně prokázán vztah mezi vyvolávající příčinou a vznikem onemocnění, jako je tomu v případě rakoviny plic a kouření," zdůraznil přednosta kliniky pneumologie a hrudní chirurgie Fakultní nemocnice na Bulovce Petr Zatloukal.

Konzumace tabáku se podle něj podílí na rozvoji nemoci z 85 až 90 procent. Riziko většinou stoupá s počtem vykouřených cigaret. Rakovina plic také hrozí více těm, kdo začali kouřit v dřívějším věku.

Při její léčbě lékaři obvykle přistupují k operaci, ozařování či k chemoterapii. V poslední době se objevují i takzvané cílené biologické přípravky. "Jsou to léky, které zasahují na molekulární úrovni v různých procesech buněčného dělení," říká Zatloukal.

Vykazují podle něj vyšší efektivitu a výrazně nižší vedlejší účinky. "Ty nové léky jsou ale podstatně dražší než ty dosud používané," uvedl Zatloukal. Některé ale účinkují výrazně lépe u nekuřáků, dodal přednosta onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Luboš Petružalka.