Operace však bude velmi náročná a otec si při rozhodování musí uvědomit její rizika, uvedl indický lékař Anupam Sibal z nemocnice v Dillí. "Věříme, že bychom je (dvojčata) mohli chirurgicky oddělit," sdělil lékař.

V případě, že otec děvčat vydá svolení, dívky budou muset ještě podstoupit řadu komplexních předoperačních vyšetření, která jsou před zákrokem nezbytně nutná. "Musíme je řádně připravit," doplnil Carson.

V opačném případě dostanou jen deset let života

Pokud by ale zůstaly dívky spojené i nadále, hrozí jim nebezpečí, že do deseti let zemřou. Farah totiž trpí problémy se srdcem, které by mohly obě holčičky připravit o život. Operace by se měla uskutečnit v soukromé nemocnici v Dillí, kde Farah a Saba také podstupují zdravotní testy. Dívky sdílejí důležitou tepnu a ledviny, které má pouze Farah.

Operaci slíbil financovat korunní princ arabského emirátu Abú Zabí Muhammad bin Zajd Nahaján poté, co se o dvojčatech dočetl v novinách. Otec děvčat Muhammad Šakíl Ahmed, který je majitelem restaurace v severoindickém státě Bihár, nemá na operaci dostatek peněz.

Dívky se odlišují

Dvojčata jsou podle otce v mnohém překvapivě odlišná. "Saba miluje rýži, Farah má raději chleba. Když jedna spí, druhá je vzhůru. Když jedna onemocní, druhá zůstane zdravá," řekl.

Doktor Carson z nemocnice Univerzity Johnse Hopkinse v americkém Baltimoru již vedl kupříkladu 70členný tým lékařů, kterému se v roce 1987 podařilo úspěšně oddělit sedmiměsíční německá siamská dvojčata. V roce 1997 společně s 50 lékaři rovněž úspěšně od sebe oddělil jedenáctiměsíční chlapce ze Zambie.

Neúspěšná byla naopak operace devětadvacetiletých íránských sester Ladan a Lály Bijániových, z nichž ani jedna zákrok nepřežila.