„Hlavní příčinou vzniku křečových žil je až z 80 % dědičnost. Svou roli hraje i životní styl, nadváha a zaměstnání. Lidé, kteří při své práci stojí, mají křečové žíly častěji než ostatní pracující. Těhotenství je další rizikový faktor, při kterém dochází k mechanickému útlaku pánevních žil a pak také k výrazným hormonálním výkyvům. To samé platí u menopauzy. Onemocnění se někdy může vyskytnout také u pacientů s hlubokou žilní trombózou, při vrozených vadách hlubokého žilního systému, po chirurgickém zákroku a úrazu, kdy může dojít k zánětu," vysvětluje primář Žilní kliniky na Praze 1 MUDr. Ota Schütz.

Důležitá prevence

Dostatek pohybu je tou nejlepší prevencí. Pokud ale již křečové žíly člověk má, pak by se měl raději vyhnout sportům se statickou zátěží, jako je např. vzpírání, ale i jízda na koni. Při těchto sportech se v žilách výrazně zvyšuje tlak a je omezena žilní cirkulace. Naopak vhodné je plavání či jízda na kole.

Předcházet křečovým žilám lze i zdravým životním stylem, správným jídelníčkem či dostatečným pitným režimem. Při dlouhém sezení je dobré podpořit lepší cirkulaci krve v dolních končetinách jejich procvičováním, např. krouživými pohyby chodidel. Dobré je si i denně udělat přestávku na 10–15 minut a dát si nohy nahoru.

Nohám prospívá i jejich sprchování střídavě teplou a studenou vodou, kdy studenou vodou by se mělo vždy i končit. Při sezení se doporučuje nedávat nohu přes nohu. A především ženy by se měly vyvarovat kombinované hormonální antikoncepce s estrogeny a kouření.

V každém případě by lidé hned při prvních příznacích – obtížích nebo již viditelných křečových žilách – měli vyhledat žilní specialisty. Šikovný a zkušený lékař bývá obvykle důležitější než zvolená metoda léčby.

Hormonální antikoncepce a křečové žíly

Mnohé ženy při zahájení užívání hormonální antikoncepce popisují zhoršení varixů či objevení prvotních příznaků upozorňujících na toto onemocnění. Mezi ně patří především pocity těžkých či oteklých nohou, křeče, bolesti a otoky dolních končetin. Podle lékařů je výskyt těchto komplikací především závislý na hormonálním složení přípravků a pak také dávce hormonů, zvláště estrogenů.

„U těchto problémů je vždy dobré vsadit na tzv. čistě gestagenní pilulky, případně u masivních varixů jen na nehormonální antikoncepční metody,” vysvětluje gynekolog Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D a dodává: „Zpomalení toku krve při varixech zvyšuje riziko nadměrného srážení krve a uzávěru žil – trombózy. A protože hormonální antikoncepce je s touto nemocí významně spojena, bylo by nerozumné rizika zvyšovat.“

Pokud se ženy hormonální antikoncepce nechtějí vzdát, pak by měli se svým lékařem zkonzultovat možnost kombinace antikoncepce s venofarmaky a kompresními punčochami.

Problém je dobré řešit včas, varixy se mohou stále zhoršovat.

Problém je dobré řešit včas, varixy se mohou stále zhoršovat.

FOTO: Profimedia.cz

Důležitá diagnóza

Obtíže nemusí vždy odpovídat velikosti křečových žil, a tak je zapotřebí provést odborné vyšetření. Výhoda specializovaných cévních klinik spočívá ve zkušenostech, kvalitě personálu a zároveň v přístrojovém vybavení.

Například vyšetření pomocí barevného duplexního ultrazvuku s vysokou citlivostí a rozlišovací schopností podrobně ukáže, jak to s cévami skutečně vypadá a jaká je nejvhodnější léčba.

Ne vždy řešení křečových žil vyžaduje zásah. V počátku onemocnění často postačí kompresivní punčochy a změny životního stylu.

Pokud je nutná operace, je důležité, aby byla provedena takovým způsobem, aby se křečové žíly nevracely, a nemusely proto být znovu operovány. „Samozřejmě dispozice pro vznik křečových žil nelze odstranit ani operací, ani laserem, nicméně kvalitním výkonem operatéra a změnou životního stylu lze i tato rizika minimalizovat,“ upozorňuje MUDr. Schütz.

Mít výborného žilního chirurga je proto základ. Na základě vyšetření doporučí tu nejefektivnější operativní metodu pro konkrétní případ.

Jak dostat nohy do kondice
Úplně první, co byste měli udělat, je jednoznačně navštívit odborníka, který vám na základě vyšetření sdělí, v jaké fázi se váš problém nachází. Není vhodné ho zanedbat a je důležité začít situaci řešit co nejdříve. Drobné křečové žilky nepředstavují jen kosmetický problém. Lidé by si měli uvědomit, že se s největší pravděpodobností brzy rozrostou ve větší a mnohem nebezpečnější křečové žíly.
Začněte hned ráno - Odhrňte peřinu, natáhněte nohy a kružte kotníky nejprve na jednu a pak na druhou stranu, propínejte a krčte prsty u nohou, v závěru „jeďte na kole“ - vleže, jak nás to učili ve školce na tělocviku. Poté pomalu z postele vylezte, přesuňte se do koupelny a dejte si ranní sprchu, při níž budete střídavě sprchovat nohy studenou a teplou vodou od chodidel směrem vzhůru. Čas, který tomuto věnujete, se nijak nepromítne do vašeho ranního režimu, ale vaše cévy se zpevní a prokrví.
Než vyjdete z domu - dobře si rozmyslete, co si vezmete na sebe. Většina postižených křečovými žilami má i příčně plochou nohu. Zde bych doporučil speciální vložky do bot. V případě již vzniklých křečových žil je také vhodné nosit speciální zdravotní elastické punčochy. Rovněž není dobré nosit příliš úzké kalhoty a punčocháče, ponožky vás nesmí škrtit.
Běžný pracovní den - nejlepší prevencí je dostatečný pohyb. Proto zkuste v práci víc chodit a pohybovat se. Zapomeňte tedy na výtahy a další moderní vymoženosti. Pokud vám chůze do schodů činí problémy, jděte pomalu a dělejte si přestávky. Jakmile si na to zvyknete, můžete si schody vyjít třeba třikrát. Stoupání do schodů totiž mobilizujete lýtkové svalstvo a podporujete tak zpětné proudění krve. Dlouhé sezení, ale i stání podporuje vznik křečových žil a zhoršuje jejich stav. Jestliže je toto přesně váš případ, zkuste se jednou za hodinu projít po kanceláři nebo vsedě kružte a kývejte nohama, abyste alespoň trochu rozproudili krevní oběh.
Cvičení a sporty - udělejte si jednou, dvakrát v týdnu čas sami na sebe a zacvičte si. Pokud nemůžete v týdnu, věnujte se sportu alespoň o víkendu. Nejjednodušším a nejméně náročným sportem je obyčejná chůze. Vezměte si pohodlné boty a vydejte se na procházku po okolí nebo třeba na nákup. Zrovna tak můžete vzít kolo a pro pečivo na snídani si do nejbližšího obchodu zajet. Nejúčinnějším sportem při problémech s křečovými žilami je ale rozhodně plavání. Nohy si procvičíte, aniž byste je zatěžovali vlastní vahou.
Nevhodné sporty - snad jediný sport, který se při výskytu křečových žil vyloženě nedoporučuje, je jízda na koni. Nejvhodnější nejsou ani sporty s rychlými starty a doskoky jako například tenis, badminton a squash, dále odbíjená a košíková. Tyto sporty však spíš zhoršují již vzniklé křečové žíly, po jejich odstranění lze ve sportech pokračovat. Dále křečovým žilám nesvědčí výrazné změny teplot, a proto je vhodné i saunu odložit na období po odstranění varixů. 
Před spaním - než ulehnete ke spánku, opět nohy osprchujte střídavě teplou a studenou vodou, přičemž vždy končete studenou. Můžete si znovu lehce zacvičit a nohy protáhnout. Vezměte si deku, peřinu pro návštěvy, nebo si kupte speciální polštář a nohy si v posteli podložte. I při spánku je totiž vhodné, aby byly nohy o 10 cm výš než srdce.