Myšlenka jakékoli zdravé nadváhy je podle odborníků nesmysl. Nadměrné množství tuku s sebou nese stále zdravotní rizika, a to i za situace, kdy má člověk hladinu cholesterolu a cukru v krvi i krevní tlak zcela normální. Výsledky jednoznačně potvrdila studie mezi 60 000 lidmi, uvádí BBC.

Výzkum, publikovaný v časopise Annals of Internal Medicine, se zaměřil na sledování zdraví srdce a tělesné hmotnosti u již zmiňovaného počtu dobrovolníků. Vědci z nemocnice Mount Sinai v Torontu během deseti let zjistili, že neexistují žádné kladné zdravotní vlivy při současné zvýšené hmotnosti člověka.

Tvrdí, že u lidí s nadváhou, kteří jinak vykazují metabolické zdraví, i tak existují zdravotní rizikové faktory, které se v průběhu let mohou zhoršovat.

„Náš výzkum porovnával pacienty s nadváhou, metabolicky zdravé i rizikové. U obou skupin jsme zjistili stejně zvýšené riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby, žádný rozdíl mezi nimi není,” potvrzuje vedoucí studie doktor Ravi Retnakaran. „Tvrzení, že mírná nadváha bez jiných prokazatelných zdravotních potíží neškodí, je tak naprosto mylné.”

Onemocnění srdce

I odborníci z British Heart Foundation potvrzují, že neexistuje, a nikdy také neexistovala, tzv. zdravá hranice nadváhy.

„I když je váš tlak či cholesterol v pořádku, nadváha i tak představuje riziko pro vaše srdce,” dodává zdravotní sestra Doireann Maddocková.

Podle ní je velmi nešťastné, když se lidé z hlediska zdraví zaměřují na jednotlivé rizikové faktory. Tvrdí, že by měli řešit spíše životní styl jako celek a zaměřit se jak na dostatek pohybu, tak i správnou životosprávu, stejně tak i na psychické faktory a míru stresu.