„Chodidlo plní statickou funkci tím, že vytváří správnou oporu vzpřímenému tělu. Pokud tuto funkci neplní dobře, promítne se to do celého těla, nejčastěji bolestmi hlavy, zad a dolních končetin,“ říká MUDr. Ljiljana Marič, ředitelka léčebné péče a primářka Léčebných lázní Bohdaneč.

Přitom stačí jednoduché vyšetření plosky nohy pomocí speciálního přístroje. "Rehabilitační lékař nejprve provede klinické vyšetření a poté na tomto speciálním přístroji udělá tlakový snímek plosek nohy. Snímek se ihned promítne na obrazovce počítače. Vidíme tedy okamžitě, jestli chodidlo vykazuje statickou poruchu, a pokud ano, doporučíme vhodnou léčbu a rehabilitaci a individuální korekční vložky do bot,“ doplňuje primářka.

Podologické vyšetření plosky nohy přijde na 200 korun, výroba individuálních vložek na 1590 korun za pár. „Byť s touto službou v lázních teprve začínáme, registrujeme u klientů o vyšetření narůstající zájem,“ říká obchodní a marketingová ředitelka LLB a.s. ing. Naďa Kverková.

Speciální vložky odstraňují bolesti chodidel nejčastěji v případě, kdy máte ploché nohy nebo ostruhu patní kosti. Jinak pomáhají řešit problémy spjaté s poruchou statiky chodidel, které se projevují poklesem nožní klenby, vbočeným palcem, kladívkovými prsty a dalšími deformitami prstů na nohách.

Součástí ortopedické stélky je ideálně tvarovaný anatomický skelet s vedením podélné klenby nožní. Jeho součástí je patní miska vybavená odpružujícím prvkem pro zmírnění nežádoucího tlaku působícího na patní kost chodidla.

Součástí ortopedické stélky je ideálně tvarovaný anatomický skelet s vedením podélné klenby nožní. Jeho součástí je patní miska vybavená odpružujícím prvkem pro zmírnění nežádoucího tlaku působícího na patní kost chodidla. Stélky mohou obsahovat i metatarsální podpěry, které podepírají příčnou klenbu chodidla, čímž zmírňují tlak obuvi na palcový a malíkový kloub, a její nositel se tak při chůzi cítí komfortněji.

FOTO: Cidetex