"Představa, že si člověk bude do nosu aplikovat něco tak pálivého, jako jsou chilli papričky, je přinejmenším zarážející. Vědci ale dokázali, že nosní spreje s kapsaicinem pomáhají lidem s dlouhodobou rýmou, která nemá alergický podklad," vysvětlují odborníci ze serveru Ulékaře.cz.

Pacienti zařazení do studie byli náhodně rozděleni na dvě skupiny – jedna skupina dostávala nosní sprej s kapsaicinem a druhá dostávala placebo – sprej, který vypadá úplně stejně, ale neobsahuje potenciálně léčivou látku. Žádný z pacientů však nevěděl, ke které skupině patří a který z přípravků dostává. Po dvou týdnech léčby hodnotili všichni pacienti účinek – pacienti, kteří používali nosní sprej s kapsaicinem, udávali zlepšení svých obtíží častěji než pacienti, kteří používali placebo.

Chilli papričky patří mezi tradiční léčiva v Jižní Americe. Obsahují pálivý kapsaicin, který je i součástí léků v podobě mastí nebo gelů proti bolesti. Nosní kapky čeká ještě řada úprav, podle vědců jsou ale zárukou novodobé léčby rýmy.