Systematická péče o zuby školáků byla zrušena v roce 1990, od té doby jsou za zdraví svých dětí odpovědni rodiče. 

Zlepšit stav zubů dětí se od roku 2000 snaží výukový program péče o chrup určený žákům prvního stupně základních škol, který dosud přivedl do ordinací stomatologů více než 100 000 dětí. Ve školách, které se zapojily do stejnojmenné soutěže, žáci vyplňují kartičky s několika otázkami a součástí kartičky je i rubrika požadující potvrzení od stomatologa o absolvování preventivní prohlídky. 

Mezi školami zvítězila malotřídka z Doubravic nad Svitavou (okres Blansko). Její ředitel František Opatřil řekl, že při hodinách prvouky a přírodovědy se žáci prvního až pátého ročníku věnují projektu Zdravé zuby. Učitelé jeho školy, kterou navštěvuje jen 44 dětí, vozí žáky linkovým autobusem dvakrát ročně na preventivní prohlídku k zubní lékařce. Podle Opatřila se lékaře bojí jen málokteré dítě. Na škole je pouze jeden chlapec, který v ordinaci odmítal otevřít ústa. Ten musí ke stomatologovi s rodiči. Většina dětí navštěvuje lékaře společně.

Prevence se vyplatí

"Rodiče jsou nám vděční za to, že vlastně za ně jezdíme s jejich dětmi k lékaři," řekl Opařil. Doubravičtí žáci jezdí se školou k lékaři od počátku projektu Zdravé zuby. Podle jejich zubařky se tato praxe v dobrém slova smyslu podepsala na jejich chrupu, a proto mají relativně málo kazů. 

Na druhém místě byla ZŠ Litovel v Jungmannově ulici (okres Olomouc) a za na ní se umístila ZŠ Unhošť z ulice T.G. Masaryka, (okres Kladno). Nejúspěšnějšími žáky byli Elen Ulmonová ze Šternberka na Olomoucku, David Sehnal z Rájce Jestřebí na Blanensku a Tomáš Bindr z Teplic.