Hlavní obsah
Manželství může fungovat i bez sexu a romantiky. Foto: Profimedia.cz

Život v platonickém manželství

Do manželství nemusí vstupovat pouze partneři, kteří se vášnivě milují a navzájem se přitahují. V posledních letech totiž sílí trend tzv. platonického manželství, které staví především na přátelství a praktičnosti.

Manželství může fungovat i bez sexu a romantiky. Foto: Profimedia.cz
Život v platonickém manželství

Možná jste sama ve svých dvaceti letech uzavřela s vaším nejlepším kamarádem dohodu, že pokud si do třicítky nenajdete osudové partnery, sezdáte se spolu.

Zatímco ve vašem případě šlo o bláznivý plán, některé páry na světě tak skutečně učinily. Ke svatbě s nejlepším kamarádem je nevedl tikot biologických hodin ani náhlá zamilovanost, nýbrž skutečnost, že chtěly strávit život, potažmo stáří, s člověkem, který je jejich „parťák“ a dokonale jim rozumí. Jednoduše řečeno lidé uzavřeli tzv. platonické manželství.

„Jedná se o právní svazek založený spíše na duchovním spojení nebo praktické lásce než na sexuální či romantické lásce,“ vysvětluje definici psychoterapeutka Rachel Sussmanová.

Nutno dodat, že platonické manželství není žádnou novinkou. Už v minulosti byly zaznamenány sňatky dvou lidí, kteří se nemilovali, ale zároveň k sobě chovali silné pouto.

Pravdou ale zůstává, že v dnešní době se o platonických manželstvích hovoří otevřeněji, a tudíž lze nabýt dojmu, že jde o nový fenomén.

Výhody platonického manželství

Jak už bylo řečeno, lidé vstupují do platonického manželství z mnoha důvodů. Někteří nevěří na romantické vztahy, a proto chtějí založit rodinu s někým, komu důvěřují.

„Takoví lidé touží po stabilitě, a zároveň po větší míře flexibility,“ tvrdí vztahová koučka Amie Leadinghamová pro Brides. Zároveň jde o ideální svazek pro osoby, které si dobrovolně zvolily život bez sexu a romantiky, ale přesto potřebují společníka.

Samozřejmě mohou platonická manželství vznikat také z rozumových důvodů. Lidé se berou, aby se ve stáří mohl jeden o druhého postarat, nebo aby dosáhli na hypotéku.

Amie Leadinghamová říká, že pracovala s páry, které vstoupily do manželství, protože se milovaly, avšak postupem času se jejich vztah proměnil v platonické manželství. I když jsou tyto páry stále v manželství, randí s jinými lidmi.

„Věřím, že každý člověk má právo, aby si vybral podobu vztahu, která mu vyhovuje,“ dodává Leadinghamová.

Různé druhy platonického manželství

Ve většině případů je platonické manželství hetero-monogamního charakteru, tedy mezi mužem a ženou. Pravdou ale zůstává, že k tomuto svazku se mohou rozhodnout také asexuálové nebo pansexuální partneři, kteří jsou otevřeni romantickým vztahům mimo manželství, ale ne navzájem.

„Problém nastává ve chvíli, kdy jeden z manželů začne cítit lásku k člověku, který je mimo vztah,“ říká Leadinghamová.

I proto je pro platonická manželství důležité, aby se partneři navzájem domluvili na podmínkách svazku. Jsou povoleny sexuální vztahy mimo manželství? Jak jsou rozdělené role v péči o rodinu? Chcete mít společný bankovní účet? To je jenom zlomek otázek, na které by partneři měli znát odpověď.

„Vytvořte si hranice, které vám oběma budou vyhovovat. Zprvu nepříjemná konverzace vám o pár let později může zachránit vztah,“ tvrdí Sussmanová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků