Hlavní obsah

Tisíce příznivců a odpůrců potratů dnes vyšly v ulicích velkých amerických měst, aby zde oslavovali, či zatracovali výročí umožnění interrupcí v zemi. Zlomové rozhodnutí legalizující přerušení těhotenství ve všech státech USA vynesl Nejvyšší soud v kauze Roe versus Wade právě před 30 lety.

USA dnes slaví 30. výročí povolení potratů

"Většina výročí je důvodem k oslavám, právě toto je výjimka. Dnešní den je dnem pohřbu všech morálních hodnot, etiky a bezpráví," uvedl katolický arcibiskup Anthony Bevilacqua na dnešním shromáždění více jak 7 tisíc odpůrců potratů ve Philadelphii. Arcibiskup navíc v noci z úterý na středu vedl za všechny "oběti" interrupcí každoroční zádušní "Mši pro život", jíž se zúčastnilo 36 biskupů, 250 kněží. Dnešního pochodu ve washingtonských ulicích se zúčastnilo více jak 50 tisíc lidí. Na druhé straně Philadelphie hostila včera organizace NARAL podporující umělé přerušení těhotenství přes 1,3 tisíc lidí, včetně významných demokratů a i několika republikánů. Právo ženy na rozhodnutí o plodu podpořili přítomností například Dick Gephardt, Joseph Leiberman.

Zlomové výročí rozhýbalo americkou veřejnost právě v okamžiku, kdy se velká část republikánů v čele s nynějším prezidentem G.W.Bushem snaží vydobyté právo ženy na interrupci z roku 1973 značně omezit. Zájem o ni přitom ve Spojených státech klesá. U mládeže do 21let, kde bývá nejčastější pokleslo ve srovnání s rokem 1994 o 24 zákroků v přepočtu na tisíc žen.

Jméno Roe se stalo symbolem emancipace žen v USA. Až o více jak 10 let později po vynesení rozsudku se k němu přihlásila Norma McCoveyová. S požadavkem umožnění interrupce se obrátila na Nejvyšší soud v roce 1973, tehdy jí bylo 21 let a byla po třetí těhotná. Potrat umožnění rozsudkem z 22. ledna ale na konec nepodstoupila. Narozenou holčičku dala ihned k adopci. Dnes prý svého rozhodnutí lituje. V roce 1995 přestoupila k baptistům a stala se rozhodným odpůrcem umělého přerušení těhotenství. O svém vítězství ze 70. let osvobozujícím miliony amerických žen dnes tvrdí: "Už bych to neudělala. K tehdejšímu kroku mě přivedl vlastní neuspořádaný život. Byla jsem jako mladistvá znásilněná, v 16 letech jsem se vdala, muž mě bil."

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků