Hlavní obsah

Sexuální poruchou je i dlouhotrvající intenzivní vzrušení

Většina žen má problémy s nedostatečným pocitem vzrušení, existují však i ženy, které si na neustálé pocity vzrušení stěžují. Jejich tělo si nevybírá chvíli, kdy se vzrušení objeví, může je překvapit nečekaně v práci, při cestě autem, při snídani nebo u zubaře.

Sexuální poruchou je i dlouhotrvající intenzivní vzrušení

Syndrom permanentního sexuálního vzrušení ženy byl poprvé popsán profesorkou gynekologie Sandrou Leiblum z univerzity v New Jersey v USA. Jde o přesný opak ženských poruch sexuálního vzrušení, které jsou charakteristické nedostatkem či absencí sexuálního vzrušení.

Ženy s tímto syndromem si stěžují na extrémní, nepřiměřený a v mnoha případech nepolevující pocit fyzického vzrušení. Jedná se o spontánní a přetrvávající vaginální vzrušení, které může ale nemusí vést k orgasmu. Tento fyzický pocit vzrušení není doprovázen sexuální touhou či myšlenkovým a emočním vzrušením. Žena tedy nemá již chuť na milování a přesto její pohlavní orgány signalizují vzrušení.

Podle Kateřiny Hollé ze serveru www.sexualne.cz  tato porucha nesouvisí s hypersexualitou, laicky nazývanou nymfomanií či satyriasis. To znamená, že nevede u pacientek k nespoutanému sexuálnímu životu, spíše je obtěžuje a způsobuje jim značná trápení.

Intenzivní vzrušení může trvat několik týdnů i měsíců

Fyzické vzušení způsobené tímto syndromem, může být velmi intenzivní a nepřetržité po velmi dlouhé časové obdobé - týdny či měsíce. Orgasmus může někdy vyvolat úlevu, ale vzrušení se většinou do několika hodin objeví zpět. Je to opravdu po fyzické stránce velmi vysilující stav, který navíc pacientkám neumožňuje se soustředit  na úkoly každodenního života. Některé činnosti mohou vyvolat tak silnou vaginální odpověď, že to ženy považují téměř za nesnesitelné.

V současné chvíli odborníci ještě neznají přesnou příčinu této poruchy. Někteří lékaři se domnívají, že je způsoben nepravidelností v senzorických nervech a zaznamenali, že se nemoc více projevuje u žen po menopauze v jejich 40 až 50 letech nebo u těch, které podstoupily hormonální léčbu. Byly ale zaznamenány i případy, kdy byl tento syndrom zaznamenán u žen v jejich 30 letech. V každém případě sexuolog takové ženě dokáže pomoci. Někdy mohou pomoci antidepresiva či anesteziologické gely, ale každý krok je nutné konzultovat s lékařem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků