Hlavní obsah
Vítězný soutěžní sýr pochází z Bio farmy Miroslav Horut z Rožnova pod Radhoštěm (uprostřed). Foto: Martina Žáčková

První stát v USA povolil homosexuální sňatky

Massachusetts se v pondělí stal prvním americkým státem, kde mohou být legálně oddávány homosexuální páry. Nejvyšší soud totiž v pátek zamítl žalobu, kterou u něj podali konzervativní zástupci, jenž požadovali zákaz homosexuálních a lesbických manželství.

Vítězný soutěžní sýr pochází z Bio farmy Miroslav Horut z Rožnova pod Radhoštěm (uprostřed). Foto: Martina Žáčková
První stát v USA povolil homosexuální sňatky

Radnice ve městě Cambridge byla výjimečně otevřena o půlnoci, aby si zde mohly říct své "ano" nedočkaví milenci stejného pohlaví. Prvním novomanželským lesbickým párem se staly Marcia Hamsová a její partnerka Susan Shepherdová. "Jsem tak rozrušena," uvedla Hamsová, "každou chvílí snad na místě omdlím," dodala.

V neděli večer se v Cambridgi konaly slavnosti, kde více než stovky párů oslavovaly významnou událost. Ulicemi se linula hudba a nechyběl ani tradiční svatební dort.

Před cambridgeskou radnicí se od pondělka tvoří zástupy párů stejného pohlaví, které očekávají na svůj oficiální obřad. Obdobná situace panuje v dalších třech městech v Massachusetts, která již tři roky usilují o to, aby homosexuální páry měly stejná práva jako heterosexuální.

Odpor a protesty

Zároveň se ve Spojených státech zvedla vlna polemik a odporu. "Když už povolí tohle, tak proč ne incest? Proč se lidé nemohou ženit a vdávat se zvířaty? Proč nepovolit mnohoženství?" rozhořčil se Ben Phelps z Kansasu, který s několika dalšími lidmi protestoval před cambridgeskou radnicí, napsala agentura ČTK

V minulosti oddávali páry stejného pohlaví ve městě San Francisco (Kalifornie) a Portland (Oregon), uzavřená manželství však dosud nebyla právně uznána.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků