Hlavní obsah
Foto: Martin Tesařík

Podzimní početí zvyšuje šanci na chlapce

Páry, které si chtějí pořídit vysněného chlapečka, by na něm měly zapracovat především na podzim, zjistili vědci. A ti, kteří z celého srdce touží po holčičce, by to měli zkoušet hlavně na jaře.

Foto: Martin Tesařík
Podzimní početí zvyšuje šanci na chlapce

Z důvodů, které nejsou ještě úplně objasněny, se za ne zcela ideálních podmínek pro početí rodí více dívek než chlapců. Italští vědci nyní prokázali, že tímto způsobem příroda patrně obdivuhodně kompenzuje skutečnost, že chlapci bývají na počátku života křehčí konstituce než dívky.

Optimální podmínky závisí na venkovní teplotě a počtu hodin denního světla. Nejlepší podmínky pro početí jsou 12 hodin denního světla a průměrná teplota kolem 12 stupňů Celsia.

Tým italských vědců pod vedením Angela Cagnacciho z polikliniky v Modeně dospěl k těmto závěrům na základě studia přibližně 14.300 porodů v rozmezí šesti let mezi roky 1995 a 2001. Studie byla publikována v odborném časopise Human Reproduction. "Ať už je vysvětlení jakékoliv, můžeme říci, že příroda, vědoma si menší odolnosti plodů a nově narozených dětí mužského pohlaví, se snaží poskytnout chlapcům výhodu tím, že jim dává přednost v období optimálních reprodukčních podmínek," dodal Cagnacci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků