Hlavní obsah

Obřízka u gayů a bisexuálů nesnižuje riziko nákazy virem HIV

U heterosexuálních mužů vědci před časem zjistili, že obřízka může snižovat nákazu virem HIV. Podle poslední studie se to ale netýká gayů a bisexuálů.

Obřízka u gayů a bisexuálů nesnižuje riziko nákazy virem HIV

Doktor Gregorio A. Millett z Atlanty se svými kolegy analyzoval data z patnácti různých studií, v nichž vědci sledovali souvislost mezi obřízkou a virem HIV u 54 tisíc mužů, kteří souloží s muži.

Analýzou všech dat Millett došel k závěru, že obřízka má na snížení rizika nákazy virem HIV u této skupiny mužů jen minimální vliv. Konkrétně se riziko snížilo o 14 procent, což však může souviset také s náhodou a je tedy vědecky neprůkazné.

Gayové a bisexuálové se chovají stále nezodpovědněji

Z analýzy studií ovšem vyplynulo něco jiného a velmi důležitého. Před rokem 1997, kdy ještě nebyly známy velmi účinné léky na potlačování zhoubných účinků viru HIV, snižovala obřízka riziko nákazy o 53 procent.

Vysvětlení je snadné, muži se předtím chovali mnohem zodpovědněji než dnes. Gayové a bisexuálové totiž spoléhají na to, že i když se nakazí, účinné léky jim prodlouží život a umožní žít do dlouho.

„Od chvíle, kdy jsou dostupné vysoce účinné léky na AIDS, prudce vzrostlo vysoce rizikové chování při sexu. Pokud muž podniká nechráněný pohlavní styk nebo má velké množství sexuálních partnerů, přispívá tím k vyššímu riziku nákazy virem HIV než obřízka. Takže v současnosti může být výhoda obřízky anulována riziky nechráněného sexu,“ tvrdí Millett.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků