Hlavní obsah

Nesmyslný strach z hormonů

Jakmile dnes v ordinaci zazní slovo hormon, otřásá se spousta žen nechutí a odporem. Očekávají v důsledku hormonální léčby hrůzostrašné následky. Od zvýšeného ochlupení po těle, přes vážné poruchy menstruačního cyklu až po devastaci životně důležitých orgánů.

Nesmyslný strach z hormonů

Falešná propagace přírodní léčby odsoudila hormony do panoptika hrůzy. A vyrazila lékaři z rukou jednu z nejúčinnějších léčebných zbraní.  Lidé snášejí tak nanejvýš inzulín. Bez něj by bylo diabetikům krušno. Také hormony štítné žlázy berou lidé ještě jakžtakž na milost.  Jakmile však přijde řeč na mužské a ženské pohlavní hormony, nepomohou ani slova andělská. Jedná se zkrátka o nebezpečný jed a dost.

Nechci tu opěvovat hormonální antikoncepci. Té udělal dostatečnou reklamu nedávný americký výzkum, ve kterém většina žen označila antikoncepční pilulku za největší objev 20. století. Chtěl bych říci pár slov o dalším hormonálním hitu. O náhradě za pozvolna vyhasínající činnost vaječníků. Ženám skončí možnost otěhotnět v době, kdy mají před sebou ještě nejméně třetinu života.

Je to zdánlivý paradox, že vaječníky přestávají pracovat v době, kdy všechny ostatní orgány jsou většinou ještě zdatné a plně funkční. Přírodní zdůvodnění tohoto jevu spočívá ve velice dlouhé době nesamostatnosti dítěte. Kdyby byla žena plodná až do smrti, neměl by se kdo postarat o později narozené děti.

Dnes platí individuální přístup

Vaječníky však nemají pouze funkci rozmnožovací. Nedostatek ženského hormonu způsobí návaly horka, nespavost, výkyvy nálad a desítky dalších obtíží, kterým říkáme klimakterický syndrom. A tady je hormonální léčba plně oprávněná a žádoucí.

Lékaři ji samozřejmě nemohou podávat paušálně a ve velkých dávkách. Právě takové chyby byly příčinou poplašných zpráv o hormonálním ovlivnění rakoviny prsu. Dnes platí hlavně individuální postup, malé dávky a včasné zahájení léčby.

A ještě jedna důležitá novinka: hormonální tablety vkládané do pochvy. Tady se těch hormonů vstřebá do těla jen nepatrné množství. Zato na poševní sliznici mají účinek přímo zázračný. Urolog si pochvaluje vymizení všech obligátních močových obtíží spojených s ženským klimaktériem. Gynekolog zaznamenává daleko větší odolnost proti všemožným infekcím spojeným s výtokem. A třetím do mariáše je sexuolog.

Hormonální tabletka poskytne dokonalé zvlhčení pochvy

Hormonální tableta zavedená do pochvy představuje vlastně sexuální elixír mládí. Bez jakýchkoli vedlejších škodlivých příznaků vrací poševní sliznici mladistvý vzhled.

Já vím, že se tam málokdo přímo dívá. Ale už jenom dokonalé zvlhčení představuje vlastně překročení bariéry času o pár desetiletí zpátky. Opravdu si ještě myslíte, že jsou ty hormony škodlivé? 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků