Hlavní obsah
Problémy, které značí zcela nefunkční vztah Foto: Profimedia.cz

Kdy je lepší vztah ukončit

V počátcích každého manželství si jen málokdo připouští, že nepůjde o vztah na celý život. Když se pak po letech vyskytnou velké problémy, málokdo je dokáže správně vyhodnotit. Přestože se tak mnozí lidé ocitnou v nefunkčním vztahu, mají tendence v něm zůstávat. Zejména kvůli dětem, ale také kvůli pocitu vlastního selhání. Podívejte se s námi na šest příznaků, které značí, že bojovat o takový vztah postrádá smysl.

Problémy, které značí zcela nefunkční vztah Foto: Profimedia.cz
Kdy je lepší vztah ukončit

1. Nechcete stejné věci

V každém vztahu se vyskytnou věci, na kterých se neshodnete, problém ale nastává v okamžicích, kdy se jedná o důležitá životní rozhodnutí. Například pokud jeden z partnerů touží po dítěti a druhý ne či jeden touží cestovat a druhý usadit se apod.

V těchto okamžicích se dělají kompromisy velmi těžce. Neexistuje totiž žádná jistota, že i když se vzdáte svého snu kvůli druhému, že v takovém vztahu budete i po letech šťastní a svého rozhodnutí pak časem nebudete litovat.

2. Když se o vztah stará jen jeden 

Pokud se snažíte mít hezký vztah, ale jste na to sám/sama, nikdy se vám harmonický vztah vybudovat nepodaří. Na vztahu musí vždy pracovat oba dva.

„Jste-li jediná, kdo činí nějaká gesta, plánuje společný čas a snaží se pro druhého udělat maximum, pak své štěstí nikdy nenajdete. Takový vztah je z dlouhodobého hlediska neudržitelný a přinese vždy spoustu bolesti,” upozorňuje na svém blogu odbornice Beth El Fattalová.

3. Už nemáte zájem investovat

Často se vztah dostává do fáze, že všechny hezké pocity vyprchají a dva lidé spolu v podstatě jen přežívají ze vzájemné úcty.

„Měli byste být upřímní a svému partnerovi v ten okamžik říct, jak se cítíte. Přežívat v takovém vztahu může být časem velmi zničující. Každý má právo být s někým, kdo ho miluje, a být s ním šťastný. Proto buď na takovém vztahu zapracujte, anebo ho vzdejte,” radí odbornice.

4. Začíná u vás převažovat pocit, že bez druhého by vám bylo lépe

Jakmile u vás začne převažovat pocit, že vám druhý život spíše ztěžuje, než ulehčuje, a bylo by vám bez něj lépe, pak s tím něco dělejte, protože můžete mít pravdu.

A to zejména, pokud druhý nerespektuje žádné vaše potřeby, neustále vám dělá naschvály, dává vám nesmyslná ultimáta a jen hledá nové důvody ke společným hádkám.

5. Jste spolu jen z povinnosti

Nemáte-li si s druhým už co říct, ani společný sex vám už nic neříká a jste spolu například už jen kvůli dětem, pak vězte, že ani dětem v takovém vztahu není dobře.

Ani děti jednoduše nejsou tím správným důvodem zůstávat v nefunkčním a v podstatě nešťastném vztahu. Proto buď vyhledejte odborníky na vztahy a snažte se vztah mezi vámi spravit, a pokud to opravdu nejde, pak se raději rozejděte.

6. Cítíte, že se měníte v někoho, na koho nemůžete být hrdí

Člověk, se kterým jste, by si měl především vážit toho, jací jste, včetně všech vad a nedostatků. Pokud tomu tak není a snaží se vás za každou cenu měnit a přizpůsobovat ke svému ideálu, pak se snadno stanete někým, koho si sami přestanete vážit.

A je jedno, zda k té přeměně využije agresivity, ponižování či jen slovních manipulací. V takovém vztahu ztratíte nejen kus sebe, ale také své volnosti a přirozenosti. Proto z takového vztahu odejděte okamžitě, jakmile to jen půjde.

Anketa
Co vás drželo v nefunkčním vztahu?
Děti
41.1 %
Finanční zajištění
7.2 %
Závislost na protějšku
14.2 %
Strach z osamělosti
25.1 %
Strach z protějšku
4.3 %
Sex
3 %
Jiný důvod
5.1 %
Celkem hlasovalo 1256 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků