Hlavní obsah
Mezi velmi časté milenecké vztahy na pracovišti patří románek mezi nadřízeným mužem a jeho podřízenou. Foto: Profimedia.cz

Každá pátá láska začíná na pracovišti

Zamilovat se na pracovišti není nic složitého. Podle odborníků se lásce i sexu na pracovišti daří především díky tomu, že se zde setkávají lidé podobně smýšlející, stejných charakterů i zájmů. Z kolegů se tak velmi často stávají blízcí přátelé a stačí opravdu málo, aby mezi nimi vzniklo i mnohem zajímavější pouto.

Mezi velmi časté milenecké vztahy na pracovišti patří románek mezi nadřízeným mužem a jeho podřízenou. Foto: Profimedia.cz
Každá pátá láska začíná na pracovišti

Podle serveru Sexuálně.cz začala každá pátá láska a každé třetí manželství  na pracovišti. Pouze sex v kanceláři si někdy užilo 30 procent žen a u celých 25 procent žen se jednalo o nevěru. Snad úplně každý přitom na někdy na pracovišti flirtoval, přiznalo se k tomu až 94 procent všech zaměstnanců.

U žen není ani výjimečné, když v jejich erotických snech i představách vystupují právě kolegové z práce či obchodní partneři. Podle průzkumů se tak děje u osmi žen z deseti.

Muži si zase velmi často pletou zaměstnání s lovem žen. Až 72 procent z nich prý sexuální vztahy se svými kolegyněmi doslova vyhledává.

Ne vždy tyto vztahy firmy tolerují

Přestože se odborníci přou, zda vztahy na pracovišti firmám prospívá či ne, lidé z personálních oddělení tyto vztahy nedoporučují. Existuje zde hned několik třecích míst. A právě proto má většina velkých firem stanovena jasná pravidla, kde pro takové vztahy prostě není místo. Nevhodné je to podle nich zejména přímo v týmu, kde spolu milenci musí spolupracovat.

Jakmile se jedná o vyšší pozice, pak většinou ten s tou nižší je buď zcela přeřazen do jiného oddělení, a nebo na vlastní žádost odchází.

I když spolu milenci mohou pracovně vycházet, jejich vztah narušuje fungování celého týmu. A to neprospěje žádné firmě.

A proto i psychologové radí, aby milenci buď svůj vztah před ostatními tajili, a nebo jej veřejně přiznali, ale jen s tím, že jeden z milenců svou pozici v týmu uvolní.

Nejčastěji nadřízený versus podřízená 

Mezi velmi časté milenecké vztahy na pracovišti patří románek mezi nadřízeným mužem a jeho podřízenou. Stává se tak především proto, že pro ženy jsou muži na vedoucích pozicích přitažlivější, a to především díky jejich většímu sebevědomí a také moci.

Přestože si mnozí milenci myslí, že o nich nikdo neví, většinou se tyto vztahy velmi rychle "provalí". A v kolektivu vzniká šuškanda. Oba aktéři tak většinou přijdou o autoritu u ostatních kolegů. Z asistentky či jiné podřízené se rázem stává vypočítavá mrcha a z vedoucího slaboch, zvlášť jedná-li se o ženatého muže. A tento status už jim nikdo neodpáře.

Ze statistik navíc vyplývá, že tyto vztahy nemají dlouhého trvání.

Milostná aféra může snižovat stres a napětí

Přesto i sex na pracovišti může být pro lidi přínosem. "Láska či sex na pracovišti neznamená úpadek morálky a rozvine-li se mezi spolupracovníky soukromý vztah, má to i na jejich profesní život pozitivní vliv," vysvětluje sexuolog Radim Uzel a dodává:

"Ovzduší se proteplí náklonností, ohleduplností a zdravou soutěživostí. Znakem přínosného sexu na pracovišti je oboustranná dobrovolnost bez vedlejších prospěchářských cílů. Ovšem týká se to pouze dvojic, které nejsou v pracovním poměru nadřízenosti a podřízenosti."

Někteří odborníci navíc tvrdí, že erotické hrátky na pracovišti jsou extrémně výhodné z hlediska pracovní produktivity zaměstnanců. I při "pouhém“ sexu se totiž uvolňují endorfiny a adrenalin, který zvyšuje výkonnost a produktivitu práce. Navíc pro ně může být přítomnost přitažlivého partnera motivující.

Ale i zde má mince svůj rub a líc. Zamilovaní lidé totiž mohou být produktivnější, ale také mnohem častěji chybující. Jsou totiž mnohdy roztěkaní a nedokáží se vůbec soustředit.

Anketa
Měli jste milostný románek na pracovišti?
Ano, a ne jednou
48.1 %
Ano, byl to krásný úlet
13.5 %
Ano, a nikdy bych si to už nechtěl/a zopakovat
8.3 %
Ne, ale láká mně to
6.5 %
Ne, je to pro mně naprosté tabu
13.3 %
Ne, zatím nebyla příležitost
10.3 %
Celkem hlasovalo 1863 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků