Hlavní obsah

Každá osmá Češka v životě vystřídá minimálně 10 partnerů

Minimálně deset sexuálních partnerů za život vystřídá 12 procent Češek, tedy přibližně každá osmá. Naopak s jedním si "vystačí" 16 procent. Jedná se o výsledky průzkumu Evropské společnosti pro antikoncepci, která se zabývala sexuálním životem českých žen.

Každá osmá Češka v životě vystřídá minimálně 10 partnerů

Se sexuálním životem vůbec začíná na 76 procent žen mezi 15 a 18 lety. „Není pravda, jak se mnohdy prezentuje, že by mnoho žen začalo se sexem třeba ve třinácti letech. Nejvíce je to v sedmnácti a osmnácti lety,“ řekl na úterní tiskové konferenci klinický psycholog Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice Petr Weiss.

První sex mělo 22% žen v osmnácti letech, v sedmnácti pak 27 procent žen. Prý při srovnání s jiným studiemi vyplývá, že věk, kdy se s pohlavním stykem začíná, neklesá. Alarmující ale může být, že na 38 procent žen se při prvním sexu vůbec nechránilo.

Důvodem je podle Weisse především nedostatečná příprava na sexuální život. V tomto ohledu prý velmi selhává škola. Jen desetina žáků získá informace ve škole.

Přesto se v průběhu let situace zlepšuje a Weiss připomněl, že v současnosti jsou lidé při sexu opatrnější. 

Co se týče počtu sexuálních partnerů tak Češky vedou před jinými západními zeměmi. V tuzemsku je průměr podle Weisse asi 6,5 partnera, zatímco například Francouzky vystřídají za život v průměru asi 3,5 sexuálních partnerů.

S kolika partnery měly Češky pohlavní styk (v %): 
10 a více partnerů12
6-9 partnerů13
pět partnerů11
čtyři partneři10
tři partneři16
dva partneři15
jeden partner16
dosud s žádným6

Mezi další výsledky průzkumu patří, že v Česku klesá počet nechtěných otěhotnění. V roce 1989 bylo kolem 100 interrupcí. Nyní je to asi 24 tisíc, přičemž několik tisíc z nich prodělaly cizinky. 

Průzkumu se účastnilo více než 1000 žen ve věku od 15 do 50 let. Dotazovány byly na podzim minulého roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků