Hlavní obsah
Přestože partner v autě může být zdrojem hádek, na cesty delší než 400 kilometrů by měl mít řidič spolehlivého spolujezdce. Foto: Profimedia.cz

Jak zvládnout dlouhou cestu autem bez hádek, radí psycholog

Cestovat na dovolenou může být velmi příjemná, ale i stresující záležitost. Podle psychologa Karla Havlíka hrozí manželským párům první hádky již po dvaceti kilometrech. Vše se přitom velmi často odvíjí ze zcela malicherných příčin, například žena nesprávně řadí, ustrašeně předjíždí nebo manžel nemá pochopení pro ženiny stesky. Hádka pak zvyšuje riziko autonehody.

Přestože partner v autě může být zdrojem hádek, na cesty delší než 400 kilometrů by měl mít řidič spolehlivého spolujezdce. Foto: Profimedia.cz
Jak zvládnout dlouhou cestu autem bez hádek, radí psycholog

"Manželky se v uzavřeném prostoru vozidla zřejmě mstí za zažitá příkoří a chtějí si to vynahradit v autě, kde muž před výčitkami nemá úniku," tvrdí Havlík v publikaci Psychologie pro řidiče. Ženy podle něj využívají toho, že muž za jízdy nemůže odejít a prásknout dveřmi.

Hádka zrychlí oběma tep a uvolní do krve adrenalin, vládu nad mozkem přebírají emoce a bezpečnost pasažérů je ohrožena.

"Vidí-li řidič rudě, sotva bude správně vnímat a včas reagovat na situaci," upozorňuje Havlík. Žena podle něj sice prožívá střet intenzivněji, ale je dál schopna sledovat dění na silnici. Může se hádat i řídit, a proto nechápe, že pro manžela je tato situace důvodem dopravního selhání.

V autě se nevyplácí kritizovat

Přestože partner v autě může být zdrojem hádek, radí psycholog, aby na cesty delší než 400 kilometrů měl řidič spolehlivého spolujezdce. Může to být i manželka, ale nesmí ho rozptylovat, poučovat a nevhodně zasahovat do jízdy. Po domluvě ho může upozornit na rizika v nepřehledných úsecích.

Cestují-li manžel s manželkou autem, obvykle v něm nepanuje ticho. Pravidlo, že za den řekne žena nejméně třikrát více slov než muž, platí i při jízdě, uvádí Havlík. Z tohoto pohledu jsou podle něj manželky výbornými spolujezdci.

V autě se podle Havlíka nevyplatí kritizovat, protože může vypuknout hádka. Lépe je povídat si na neutrální téma, smát se a vtipkovat. Zahájí-li žena v autě prudkou ofenzívu, udělá řidič nejlépe, když zaparkuje u nejbližšího motorestu, společně vypijí kávu a spor vyřeší. Na další cestu by neměli vyjet, dokud hněv neodplyne a obě strany se neuklidní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků