Hlavní obsah
Láskyplné chování dokáže ovlivnit hladinu oxytocinu. Foto: , Profimedia.cz

Hormon oxytocin může pomoci zadaným mužům odolávat milenkám

Studie publikovaná v odborném časopisu Journal of Neuroscience odhalila překvapující vlastnost hormonu oxytocinu. Pokud si k němu přičichnou zadaní muži, pak mnohem snáze odolávají svodům cizích atraktivních žen. Podle odborníků to je jen další důkaz toho, že propojení mezi partnery je čistě biologické a ne kulturní.

Láskyplné chování dokáže ovlivnit hladinu oxytocinu. Foto: , Profimedia.cz
Hormon oxytocin může pomoci zadaným mužům odolávat milenkám

Oxytocin je mocným prostředkem, který je schopen jedince vědomě ochránit před nejrůznějšími svody včetně touhy. Je ale důležité, aby byl muž ve funkčním a spokojeném vztahu. Pokud v dlouhodobém vztahu nefunguje tělesná blízkost, pak muži ani oxytocin nepomůže.

Oxytocin se přitom v těle přirozeně utváří při samotném milování. Jakmile dojde u muže ke vzrušení, hladina oxytocinu u něj postupně stoupá až do vyvrcholení. Hladinu oxytocinu přitom samotné vyvrcholení příliš neovlivňuje. Důležitější jsou předchozí fáze.

Někdy tedy postačí pouhý dotek či přítomnost partnera k tomu, aby hladina oxytocinu v těle začala stoupat a muž se uvolnil a zbavil stresu.

Podle odborníků láskyplné chování dokáže ovlivnit hladinu oxytocinu mnohem efektivněji, než dodávaný hormon v nosním spreji.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků