Hlavní obsah
Praga V3S zvaná Nevěsta je chloubou dzbelských dobrovolných hasičů Foto: Leona Roháčková

Dotyk léčí a uzdravuje

Pro fyzickou a psychickou pohodu potřebuje každý blízkost a dotyky jiného člověka. Jsou nejen velmi příjemné, ale jsou i léčebné. Jedním z národů, které se nejčastěji dotýkají, jsou Řekové. Naopak v Americe je třeba dát si na dotek velký pozor.

Praga V3S zvaná Nevěsta je chloubou dzbelských dobrovolných hasičů Foto: Leona Roháčková
Dotyk léčí a uzdravuje

Učitelky v mateřských školkách se obávají vzít plačící dítě do náruče, aby si útěchu někdo nevysvětlil jako sexuální zneužívání. Nyní je již také zakázáno poklepat kolegovi pochvalně na rameno nebo ho soucitně obejmout.

Ačkoliv se nám může zdát, že hmat na začátku 21. století patří k vymírajícím smyslům, není to pravda. Současný svět se omezuje pouze na zrakové vnímání, které je sice důležité, ale tělesný kontakt může zlepšit náš postoj k sobě samému. Kromě toho má kladný vliv na vývoj řeči a inteligence u dětí.

Dotek je jedinečný i v tom, že podporuje léčení a zdraví. Léčebné dotyky se považují za jeden ze základních způsobů léčby a v některých velkých lékařských centrech se staly součástí výuky zdravotních sester. Dotyky ulevují od bolesti, zmírňují deprese, úzkost a podporují pacientovu vůli k životu. Pomáhají předčasně narozeným dětem, které trpí nedostatkem dotykových podnětů v inkubátorech, aby lépe rostly a prospívaly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků