Hlavní obsah
V Městském informačním centru se prezentují neziskové organizace. Foto: Jiří Šafránek

Rodičovství přináší do života partnerů velmi podstatné změny. Lidé se s nimi vypořádávají různě, jak ale budou příchod dítěte konkrétně prožívat, záleží také na jejich věku.

V Městském informačním centru se prezentují neziskové organizace. Foto: Jiří Šafránek
Dítě ve dvaceti, nebo hodně po třicítce?

Mladí rodiče nemají dost zkušeností a plně si neuvědomují vše, co je čeká. Mají ale obvykle víc energie a fyzických sil. "První dítě jsem měla v osmnácti letech. Velmi jsem se na něj těšila, ale realita mě trochu zaskočila. Teď s odstupem let už to mohu posoudit, vůbec jsem na mateřství nebyla zralá. Syna jsem dobře vychovala jen s pomocí svých rodičů a prarodičů. Neměla jsem dostatek peněz, a tak jsem ho musela dávat do jeslí a pak do mateřské školy. A pravda je, že jsem také dost záviděla svým kamarádkám jejich volnost. Chodily na zábavy, nemusely nic plánovat a kdykoli si mohly vyrazit na víkend i dovolenou. Nyní se karta obrátila, mám děti velké, jsou zaměstnané, a tak si zase já mohu dovolit víc než přítelkyně, která má dítě teprve ve škole," říká recepční Irina Novotná.

Starší rodiče bývají vyrovnanější

Dětem se starší rodiče věnují s nadhledem, mají víc času na povídání, vyprávění, čtení a hraní s dětmi. Mohou poskytnout dětem i další výhody své zralosti - finanční jistotu. Bývají na vrcholu kariéry, nemusí se tolik honit a mohou se dětem mnohem víc věnovat. Jsou si vědomi toho, co pro ně rodina znamená. Platí to zvláště o otcích, kteří s dětmi tráví více času, pečují o ně, jsou součástí jejich života. Tato situace se pozitivně projevuje na vývoji dětí, jak na jejich studijních úspěších, tak na tělesném i duševním zdraví. Starší maminka také asi lépe zvládne vyvádění dvouletého vzteklouna, ale na druhé straně na ni čeká puberta dítěte v době, kdy hormony budou mávat také s ní.

Pozdní děti bývají chtěné

Jsou plánované a někdy dokonce vymodlené. I jejich postavení v rodině je samozřejmě jiné. Nejsou pouze něco, co prostě přišlo na svět a je třeba se o to postarat. Mnohem častěji bývají vnímány jako požehnání, jako dar. S plným vědomím zodpovědnosti a vděčnosti za to, že jsou. Může se to projevit ve šťastném dětství, ale také v rozmazlenosti dítěte.

V dlouhotrvajících manželstvích, kde už děti jsou, se často až po mnoha letech narodí další potomek. U nás se dříve těmto dětem tak trochu hanlivě říkalo - vejškrabek. Často přicházely na svět jen proto, že si jejich matka dlouho myslela, že už je v přechodu. Někdy to jsou plánované děti druhého či třetího manželství nových partnerů. "To byla také moje situace. S novým partnerem jsem si na stará kolena pořídila dítě. Jak mě tato situace udržuje ve formě, si jistě umíte představit. A taky musí. Jsem však zodpovědnější a také se více bojím, že by se Clarisce mohlo něco stát. Možná, že to není jen věkem, ale i zkušenostmi, víc víme, víc jsme viděli. Jsem mnohem opatrnější, než jsem bývala dříve se svými staršími dětmi.

Velkou výhodou je fakt, že nemáme žádné finanční starosti a vím, že také dceři poskytnu takové vzdělání, jaké si bude přát. Jiné je to i v tom, že teď volný čas trávíme společně, celá rodina. Nepotřebujeme už být všude, na každém koncertě, na každé výstavě. Už jsme toho hodně zažili a víme, že čas naší svobody přijde mnohem rychleji, než na to budeme připraveni. I ona jednou vyletí z hnízda a my zůstaneme sami," líčí své pocity novinářka Věra Němcová.

Trendem je odložit těhotenství

V poslední době ale ženy začínají odkládat těhotenství do zralejšího věku. Porody prvního dítěte až po 35 roku se od sedmdesátých do devadesátých let víc než zdvojnásobily. Vědecké výzkumy naznačují, že je pro ženu biologicky výhodné porodit pozdní dítě. "Moje dcera se narodila, když mi bylo skoro 38 let. Je pravda, že člověk už nemá takovou výdrž a potřebuje se přece jenom trochu vyspat. Dcera totiž usínala špatně, několikrát za noc se probouzela a vyžadovala pozornost. Vše se ale s pomocí babičky vyřešilo. Pravda také je, že v určitém věku už člověk opravdu váží síly a rozhoduje se, co mu stojí za to, aby vytáhl paty od domácího krbu. Už nemusí být všude a nemá obavy, že by třeba o něco zásadního přišel. Prostě kouzlo mejdanů, oslav a večírků pomalu vyprchává," vypráví o svých zkušenostech úřednice Jana Maršálková.

Kromě toho studie Harvardské univerzity uvádějí, že když starší žena počala své první dítě přirozenou cestou, bez asistence reprodukční techniky, má čtyřikrát větší pravděpodobnost, že se dožije 100 let.

_________________________________

* Dříve se v České republice narodilo nejvíce dětí matkám mezi osmnáctým a dvacátým rokem. Ženy byly sice po stránce tělesné a duševní zralé, nebyly však dospělé po stránce sociální. Po revoluci se u nás začala tato situace měnit a ženy rodí v pozdějším věku.

* Starší žena už dobře ví co chce a většinou se také umí o sebe postarat. Její studium je dokončené, mívá za sebou i pobyt v zahraničí a kariéra se slibně rozvíjí. Zná své možnosti, ve své profesi se umí dobře orientovat, a to vše jí dává klid, takže si mateřství může vychutnat. V této době bývají ženy také dobře zabezpečené, nemusejí mít finanční starosti a v případě, že chtějí později pracovat, není problém obstarat si pomoc jak v péči o dítě, tak v domácnosti.

* Pokud ale žena oddálí početí dítěte skoro až ke čtyřicítce, pak nevýhodou pozdního mateřství je věk. Prosté počty nás dovedou k tomu, že by žena měla uvažovat i o tom, zda bude schopna zajistit podmínky pro studium svého dítěte v době, když už sama bude třeba v penzi. U některých žen se v souvislosti s věkem může objevit vyčerpání z náročné profese, a proto nemusejí být tak tolerantní.

* V případě, že má žena první dítě později, prožívá někdy značnou úzkost, která je nepříznivá jak pro dítě, tak i pro ni samotnou. Dítě příliš hlídá, stále ho kontroluje a nedává mu dostatečnou volnost. Dítě vyrůstá ve skleníkovém prostředí, těžko se vyrovnává se svými vrstevníky a s tím souvisejí jeho pozdější problémy v partnerských vztazích. Mnohdy mu matka umožní pouze rozvíjení duševních schopností a fyzickou stránku zanedbává.

* Samozřejmě je rozdíl v tom, když žena už nějaké děti měla anebo jde o její první dítě. Velmi záleží také na tom, jaké má matka rodinné zázemí, zda ji v této nové roli podporuje partner či zda žena žije sama.

* To vše by při svém rozhodovaní a plánování budoucnosti měla brát v úvahu. Zkušenosti nás ale učí, že nic neplatí stoprocentně. Vždy záleží na osobnosti matky a jejích možnostech a schopnosti přizpůsobit se své nové roli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků