S přibývajícími roky každý člověk najde ve svém životě minimálně jednu věc, kterou by udělal jinak, kdyby měl možnost. Takových šancí ale nebývá tolik, a tak mnozí už jen litují věcí, které nesplnily jejich očekávání.

Zklamání přicházejí z různých oblastí. Lidé litují nenaplněných cílů v zaměstnání, ale i všeobecně ve vztazích, společenských kruzích, a dokonce i v sexu. Právě v sexu bývá zklamání o to citlivější.

Podle dřívějšího průzkumu, jehož výsledky byly uveřejněny v časopise Archives of Sexual Behavior, bývají v sexuální oblasti častěji nespokojené ženy.

Značné rozdíly mezi pohlavími 

V průběhu několika dalších na sebe navazujících průzkumů, které prováděli odborníci z univerzity v americkém Austinu (Texas), bylo mezi muži a ženami (přesný počet respondentů nebyl uveden) zjišťováno, jakých věcí nejvíce litují právě v oblasti sexu.

Konkrétně dámy nejvíce toho, že přišly o panenství se špatným partnerem (24 %), cituje server Women´s Health magazínu. Na druhém místě dámy litují, že bývalého partnera podváděly (23 %), trojici pak uzavírá sebelítost nad tím, že začaly se sexuálním životem příliš brzy (20 %).

I pánové určitých věcí v sexu litují, jejich pohled na věc je ale dost odlišný od toho ženského. Nejvíce litují, že nebyli v určitých okamžicích natolik odvážní, aby iniciovali sex se ženou (27 %). Druhé a třetí místo na mužském žebříčku největších lítostí zabírají podobné věci. Dvacet tři procent mužů lituje, že nebyli v sexu všeobecně více odvážní a neexperimentovali, když byli mladší. Devatenáct procent pak lituje toho samého jen s dodatkem, když byli svobodní a nezadaní.

Co z toho vyplývá? Podle autorů studie to jediné a hlavní – ženy zažívají častější a intenzivnější lítost ohledně příležitostného sexu než muži.

Čtěte také
Darina, Brad Pitt a gravadlax
Jak funguje bytová restaurace Na Faře filmové kritičky Dariny Křivánkové.
Více se dočtete ve čtvrteční příloze deníku Právo.