Hrudky, otlaky a bolesti nohou svědčí o problémech jinde. Například klenba nohy je propojená s páteří, a pokud je zborcená, je to často právě signálem problémů se zády. A co víc, vyznavači metody věří, že mysl a tělo jsou neoddělitelně spjaty, a tak fyzické onemocnění může být produktem osobnosti. Ploché nohy například mohou znamenat, že si toho dotyčný naložil na bedra příliš.

Reflexoložka Jane Sheehanová, která se zabývá čtením z nohou více než deset let, tvrdí, že nohy zobrazují vše, od fungování našeho trávicího systému až po stav našich vztahů. Přinášíme vám některé její poznatky, jež otiskl server Daily Mail.

Palec

Lidé, jejichž palec je výrazně delší než ostatní prsty, bývají přemýšliví a velmi kreativní. Často doslova srší nápady a jsou strůjci geniálních řešení. Vždy znají odpověď a dokážou se dívat na věci z různých úhlů. Na druhou stranu mívají problém se na věci soustředit dopodrobna a často do nich pořádně nevidí.

Lidé s poměrně malým palcem skvěle zvládají několik úkolů najednou. Dokážou účinně povinnosti delegovat a jsou velmi výkonní. Umí použít svůj šarm a nadchnout ostatní pro svou myšlenku.

Druhý prst

Čím delší je váš druhý prst na noze, tím větší vlastnosti lídra máte. Jste dynamická a vynalézavá osobnost, ale často neumíte přijmout kompromisy a razíte heslo "buď mé řešení, nebo žádné". Takový přístup se může zvrhnout až v panovačnost.

Máte-li druhý prst výrazně kratší, neznamená to, že jste padavka. Prostě jen vyčkáváte na svou příležitost. Důležitější je pro vás harmonie a nesnažíte se prosadit svá řešení jako buldozer.

Třetí prst

Číňané spojují s prostředním prstem energii, elán a vůli. Lidé, kteří mají tento prst výrazně delší, bývají neuvěřitelně energičtí a vynalézaví, a to zejména v práci. Čím delší prostředníček, tím větší odhodlání uspět v kariéře. Lidé s dlouhým třetím prstem u nohy bývají perfekcionisté a díky svému odhodlání často dosáhnou i velkého bohatství. Jejich největší hrozbou je to, že pro práci nemají čas na rodinu, přátele a koníčky.

Pokud je váš prostřední prst na noze krátký, značí to, že si umíte užívat radostí života. Rádi relaxujete a jen zřídka se rozčílíte. Někdo by vás sice mohl obvinit z lenosti, ale vaše heslo je, že život je krátký a je třeba si ho užít.

Čtvrtý prst

Dlouhý a rovný čtvrtý prst signalizuje, že rodina je pro jeho majitele nade vše. Velké problémy v rodinném životě se pak mohou dokonce projevit jako zkroucení čtvrtého prstu. Tito lidé bývají skvělými posluchači a ošetřovateli, ale jsou výrazně ovlivňováni událostmi v rodině. Není pro ně snadné se odpoutat od problémů jiných lidí.

Číňané o majitelích dlouhého čtvrtého prstu říkají, že jsou to jemné a lehce zranitelné duše. Jakákoliv porucha v domě může narušit jejich zdraví. Pokud navíc vaše prsty připomínají ohnutím drápy, je čas odprostit se od problémů, relaxovat a nesnažit se na sebe brát problémy všech okolo.

Krátký čtvrtý prst znamená, že rodina a vztahy pro vás nejsou příliš důležité a svou energii soustředíte jinde.

Malíček

Ty jedince, kteří mají velmi malý malíček, přirovnávají Číňané k dětským uličníkům. Vyhýbají se zodpovědnosti, rychle se znudí a neustále hledají zábavnou kratochvíli. Je s nimi legrace, jsou přátelští a vtipní, ale jejich dětinskost je občas může přivést do problémů.

Pokud pro vás není problém kroutit malíčkem odděleně od ostatních prstů, vypovídá to o vás, že jste impulzivní, dobrodružní, okouzlující a koketní. Pokud se vám to nedaří, vyznáváte spíš řád, rutinu, předvídatelnost a loajalitu.

Pokud tedy chcete zažívat divokou, zábavnou party venku noc co noc, vyberte si za partnera člověka, který umí kroutit malíčkem u nohy jakoby nic. Pokud se ale někdy chcete vrhnout do manželství, raději berte toho, co to neumí.

Všechny prsty v linii

Pokud je každý váš prst o něco delší než ten předchozí a společně vytvářejí elegantní linii, znamená to, že jste metodický, přesný a velmi praktický člověk. Zajímají vás detaily a vždy dokončíte to, co začnete. Jste snem zaměstnavatelů a skvělý přítel - věrný a bez prohřešků. Dávejte si ale pozor na hnidopišství, každý není tak vyrovnaný jako vy.

Široká chodidla

Široká chodidla jsou perfektní nohy pracovníka. Jejich majitelé jsou věčně v pohybu a neumí být chvíli v klidu. Číňané o takových lidech tvrdí, že stojí nohama pevně na zemi.

Jste nejšťastnější, když máte moc práce, ale měli byste se pokusit udělat si občas čas k zamyšlení, a dát prostor trošce klidu a míru ve vašem životě. Zkuste se zastavit a přemýšlet. Je rozdíl mezi lenošením a lehkým přemítáním.

Dlouhá úzká chodidla

Máte-li taková chodidla, neznáte lepší pocit, než se nechat hýčkat. Je pro vás velmi snadné přenášet úkoly na jiné. Proč byste se měli zabývat těžkou prací, když to jiní mohou udělat za vás? Na druhou stranu máte silný smysl pro estetiku a krásu. Váš domov bude jistě nádherný, ať už jsou vaše příjmy jakékoliv. Číňané by řekli, že máte chodidla princezny, která se sotva dotýkají země.

Klenba

Vysoký oblouk nohy ukazuje na lidi, kteří jsou velmi samostatní a soběstační. Spoustu času potřebujete jen pro sebe a to proto vás možná ostatní obviňují z toho, že jste  anti-sociální. Máte nezdolného ducha, ale věřte, že není slabost požádat o pomoc. V čínské filozofii jsou lidé s vysokou klenbou považováni za tvrdé ale křehké.

Pokud máte oblouky nízké nebo průměrné, potřebujete společnost druhých. Jste velmi společenští a velmi extrovertní. Rádi si užíváte pohody a chcete mít jistotu, že ostatní kolem vás také.

Zdravotní problémy, které lze vyčíst z nohou
Šupinatá pokožka: V čínské medicíně představuje kůže reakce člověka na život. Je-li pokožka nohou nesouvislá a loupe se, moc se o sebe nestaráte a jste na sebe příliš tvrdí. Šupinatá kůže také naznačuje, že potřebujete více lásky ve svém životě.
Tmavé skvrny na špičkách bříšek prstů mohou signalizovat deprese. Depresivní lidé mají tendence chodit po přední části nohou a tlačí svou váhu dopředu.
Hrbolaté nehty: Pokud jsou vaše nehty zvlněny svisle, můžete mít problémy s trávicím a metabolickým systémem. Zkuste jíst zdravěji. Horizontální zvrásnění ukazuje na velmi vysokou hladinu stresu.
Vbočený palec: Vbočený palec ukazuje na člověka, který by se roztrhal pro ostatní. Zastavte se a přemýšlejte také o sobě.
Mozoly na chodidlech: Chodidla jsou spojena s rameny. Mozoly často mívají lidé se špatným držením těla. Možná jste vyčerpaní, nebo máte na bedrech příliš velkou zodpovědnost.
Tmavě červené nebo fialové skvrny: Ztmavení kůže ukazuje na velmi hlubokou bolest. Červené a fialové skvrny jsou svědectvím velké emocionální rány. Pokud jsou naopak vaše nohy světlejší než zbytek těla, máte slabý krevní oběh.
Otoky pod bříškem na chodidle: Střední oblast zespod chodidla představuje žaludek a játra. Pokud zde míváte otoky, měli byste omezit alkohol a tučná jídla.
Měkké a houbovité okolí Achillovy šlachy může znamenat problémy s plodností. Pomůže například omezit kofein a zvýšit příjem vody.