Ženské slzy na muže působí přímo chemicky. Látky v nich obsažené se dostávají do mužského krevního oběhu a ruší signály vzrušení a snižují i hladinu testosteronu.

Má to evoluční význam. Testosteron totiž nejenže je pro mužské vzrušení nezbytný, ale také zvyšuje agresivitu. Když žena ale pláče, poslední, co potřebuje, je vedle sebe mít agresivního samce. Proto látky v ženských slzách muže obměkčují a tlumí v nich agresivitu. Bohužel i sexuální vzrušení.

Potvrdil to při experimentálních výzkumech doktor Noam Sobel z izraelského Weizmannova institutu. Mužům dával nasát ženské slzy, nebo slanou vodu. Pak sledoval jejich vzrušení v přítomnosti žen. A podle výsledků mozek reagoval vzrušením velmi slabě nebo téměř vůbec po podání slz. Po podání slané vody ke změně reakcí nedošlo.

Muži, kteří byli vystaveni ženských slzám, pak také sami hodnotili ženy jako méně atraktivní. Zároveň u nich došlo k poklesu vzrušení. Mozková rezonance odhalila, že u nich došlo i ke snížení aktivity v centrech sexuálního vzrušení, jako je hypotalamus.

Vědci doufají, že zjištění využijí v léčbě rakoviny prostaty, kde hraje hladina testosteronu významnou roli.