Vědci z Glasgow zjistili, že při vstřelení gólu oblíbeného týmu se v mozku fanoušků aktivuje stejná oblast, která se zapíná při sexu a prožívání orgasmu. Když gól do sítě soupeře nedorazí během hry, aktivují se jiné části mozku.

„Naším hlavním cílem bylo prozkoumat vášeň, již mají někteří lidé zaměřenou na sport, a zachytit přímé a intenzivní pocity štěstí, které fanoušci zažívají ve chvíli, kdy je vstřelen gól,“ tvrdí neurolog John McLean z glasgowské Jižní všeobecné nemocnice.

Mozek je nejaktivnější při gólu

„Naše výsledky ukazují, že část mozku související s intenzivním potěšením, jež souvisí se sexuálním vzrušením, je nejaktivnější ve chvíli, kdy je vstřelen gól. Zda je to stejně mocný stimul jako sex, přesně nevím, možná u některých lidí ano. Těžko by šlo pracovat s lidmi a zkoumat je pomocí skeneru při sexu,“ dodal McLean.

Nejvyšší aktivitu vykazoval mozek během vstřelení gólu v oblasti ACC – v předním patrovém hrbolku mozkové kůry. Tam přitom vědci v minulosti lokalizovali aktivitu při intenzivní rozkoši. Studie byla publikována v odborném časopise Psychiatry Research Neuroimaging.