Hlavní obsah
Černobílá varianta nebo barevná, jednoduchému a léty prověřenému vzoru sluší vše (Marks&Spencer, New Look, Zara). Foto: Archiv firem

Vichy kostka - z popelky královnou mezi módními vzory

Vzor známý jako vichy kostka proslavila francouzská herečka Brigitte Bardotová, když si před více než půlstoletím nechala z jednoduše kostkované bavlněné látky ušít svatební šaty. Tehdy naprosto nevídaný tah zcela změnil pohled na vzor, který byl do té doby používaný spíš pro bytové textilie.

Černobílá varianta nebo barevná, jednoduchému a léty prověřenému vzoru sluší vše (Marks&Spencer, New Look, Zara). Foto: Archiv firem
Vichy kostka - z popelky královnou mezi módními vzory

Vichy kostka, také nazývaná např. gingham, patří k nejuniverzálnějším vzorům, které jdou s dobou za každých okolností.

Světoznámý dvoubarevný textilní dezén jednoznačně vévodí aktuálním módním vzorům. Jeho název je odvozen od francouzského města Vichy, které bylo vedle proslulých léčivých pramenů a kosmetiky dříve také významným producentem bavlněných tkanin.

Aktuální popularitu vzoru nelze přehlédnout. Osedlal si nejen pole oděvní, s vervou vtrhl i mezi doplňky. Kostka je žensky něžná i stroze elegantní ve všech svých provedeních. A pokud vám černobílá varianta přijde poněkud fádní, letos si přijdete na své, letí totiž i kostky v barvě.

foto archiv

Foto: Archiv firem

Příjemným osvěžením je kombinace vichy kostky s dalšími motivy – výšivkami, potisky, aplikacemi. Eklektické prvky soudobého módního stylu, nevídané svou variabilitou, dovedou oslovit široké spektrum nositelek.

Trend, který dovoluje kombinovat téměř vše, prospěl i drobné kostce, jejíž historie sahá až do 17. století. To z ní dělá vskutku nadčasovou, léty prověřenou klasiku.

Své místo v aktuálních kolekcích mají nejen pastelově zbarvené kostkované šaty s rustikálními prvky, ale i overaly nebo sukně s laclem, kterým jednoduchý vzor dodává mladistvý nádech.

foto

Foto: Archiv firem Marks&Spencer, New Look, Zara

Motiv sluší vázacím detailům a mašlím. Vichy kostku ale najdete i na trenčkotech. Přehnané? Možná, rozhodně ale nepřehlédnutelné! Na výrazné doplňky tentokrát zapomeňte.

foto archiv

Foto: Archiv firem Marks&Spencer, New Look, Zara

Must have sezóny v podobě modré blůzy získává s kostkovanými vzory nový rozměr. Spojením s módními průstřihy, volány a jinými rozmanitostmi střihových variací, které vévodí aktuální nabídce, získávají modely ještě o něco více extravagance, která ale nepůsobí vyzývavě.

foto archiv

Foto: Archiv firem

Jemně a velmi žensky působí také variace kostek s vyšívanými madeirovými bordurami. Šátky nošené kolem krku nebo ve vlasech čerpají inspiraci v 50. letech a kostka k nim tak neodmyslitelně patří.

Vichy

Foto: archív firem

Módní samozřejmostí je základní černobílá kostka aplikovaná na klasickou košili. Ženám, které tuto variantu považují za příliš fádní, udělají radost výrazné folklorní výšivky plné barev. Top se složitějším členěním rukávů je současný hit, podtržen kostkovaným vzorem aspiruje na jednu z hlavních módních nezbytností sezóny.

Vichy

Foto: archív firem, Profimedia.cz

Odstíny červené v různé intenzitě dovedou kostkám dodat dynamiku. Ostrý kontrast barev působí nápadně a sluší stylově výraznějším kouskům, naopak kombinace barev tón v tónu je ideální pro vzdušné, něžné topy.

foto archiv

Foto: Archiv firem

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků