Hlavní obsah
První pomocí je pro pokožku dostatečná hydratace. Foto: Profimedia.cz

Přímé slunce, koupání, nedostatečný pitný režim, ale i klimatizace k létu a dovolené patří, nicméně nic z toho není úplně dobré pro lidskou pokožku, která bez potřebné péče v tomto období velmi trpí. Vysušená a přecitlivělá pokožka pak mnohem rychleji stárne.

První pomocí je pro pokožku dostatečná hydratace. Foto: Profimedia.cz
Péče o pokožku po dovolené

První pomocí je tak pro pokožku dostatečná hydratace, která posiluje schopnost pokožky zadržovat vodu, čímž brání předčasnému stárnutí.

Vnější hydrolipidová vrstva pokožky obsahuje pouze 10 % vody, ale chrání její spodní vrstvy před nadměrným vysušováním či negativním působením vnějších vlivů. Hlubší vrstvy pokožky jsou na vodu daleko bohatší (škára obsahuje okolo 72 % vody). Jakmile se však tyto zásoby sníží, ve všech vrstvách pokožky dochází ke změnám, které na povrchu pozorujeme jako první příznaky vysušování a stárnutí.

Správná hydratace nesouvisí jen s tím, kolik vody vypijeme, a jestli používáme hydratační kosmetiku, ale také s tím, jak je pokožka schopná vodu udržet.

Proti vráskám hlavně hydratace

„K dehydrataci pleti dochází snadněji při porušení ochranné kožní bariéry. Nežádoucí odstranění kožního mazu může být způsobeno různými vlivy - zbytečně intenzivní hygienou, častým koupáním v chlorované vodě, pobytem v klimatizovaných místnostech, prudkým větrem, nadměrným sluněním i mrazem. Kvalitě pleti neprospívá ani špatná životospráva či nedostatek spánku. Dehydratovaná pleť je viditelně unavená, ochablá s matným až našedlým nádechem. Snadněji a rychleji se na ní tvoří vrásky,” vysvětluje primářka MUDr. Ivana Krajsová.

„Suchá pleť je velmi jemná, citlivá, málo odolná vůči vlivům zevního prostředí. Často se jemně olupuje a svědí. Bývá tenká, bledá se zřetelně prosvítajícími žilkami. Její suchost je způsobena menším množstvím a sníženou funkcí mazových žláz. Nedostatek lipidů v ochranném kožním filmu následně je příčinou dehydratace kůže a tvorby jemných vrásek,” dodává primářka.

Kosmetika

Foto: Archiv firem

S věkem dochází k výraznějším změnám kůže

Věkem pleť ztrácí elasticitu, povrchová vrstva se ztenčuje a snižuje se produkce mazu a potu. Tvorba ochranného kožního filmu je omezená a kůže je dehydratovaná a suchá. Současně s tím ztrácí svou pevnost a schopnost rychlé regenerace a vrásky se prohlubují.

V každém věku je tedy nezbytná správná kosmetická péče odpovídající typu i stáří pleti, která pokožce dodá jak hydrataci, tak další látky, které pro dostatečnou ochranu potřebuje.

Kosmetika

Foto: Archív firem

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků