Hlavní obsah

Od smrti Freddie Mercuryho uplynulo dvacet let, jeho odkaz žije dál

Některé hvězdy zkrátka nevyhasnou. To platí i o frontmanovi legendárních Queen Freddie Mercurym (5. 9. 1946 – 24. 11. 1991), který změnil svět hudby, videoklipů i módy. Freddieho si celý svět připomene 24. listopadu, kdy tomu bude právě dvacet let, co podlehl AIDS.

Od smrti Freddie Mercuryho uplynulo dvacet let, jeho odkaz žije dál

Rodiče doma na Zanzibaru z něj chtěli mít právníka nebo ekonoma, jenže to nebylo nic pro Freddieho. Jeho srdce od mala patřilo jen hudbě. Už jako student si psal písničky a ty si schovával pod polštář. Matka mu vyhrožovala, že je vyhodí, ale naštěstí to nikdy neudělala.

Když se stěhoval za kariérou do Londýna, řekl matce: „Je to jediný způsob, jak se pohnout dopředu." A měl pravdu. Zezačátku byl členem několika studentských kapel a nakonec zakotvil u Queen.

Netrvalo dlouho a nahrál revoluční album A Night at Opera (1975). Monumentální dlouhé písně s pozvolnou gradací a řadou neuvěřitelných přechodů jako The Prophet´s Song a Bohemian Rhapsody se staly pojmem a Mercuryho hvězda od té doby jen stoupala.

Čtyřicet let Queen

To, že Freddieho sláva žije dál, ukazuje i výsledek dvou částí hudební ankety, která v roce 2006 probíhala na Novinkách. Nejlepší popovou písní všech dob byla zvolena Show Must Go On a nejlepší rockovou We Are the Champions.

(1970) Portrét britské skupiny Queen. Zleva: John Deacon, Freddie Mercury, Brian May, Roger Taylor

Foto: Profimedia.cz

Kromě dvacetiletého výročí Freddieho smrti slaví čtyřicet let své existence i samotná skupina Queen. Vycházejí reedice všech alb, nová biografická kniha, dokument a na rok 2013 je naplánován životopisný film se Sachou Baron Cohenem v hlavní roli.

Od roku 1973 obsadila skupina Queen první příčku albových hitparád po celém světě hned osmnáctkrát. Vydala patnáct studiových a pět živých desek, řadu singlů a kompilací. Kapela se nerozpadla ani po smrti Freddie Mercuryho, ani po odchodu Johna Deacona v roce 1997. S novým zpěvákem Paulem Rodgersem vystupují pod názvem Queen Paul Rodgers.

Nadace proti AIDS pomáhá dodnes

Freddie Mercury, velký člověk a zpěvák skupiny Queen zemřel dne 24. listopadu 1991 na AIDS. Ještě před tím požádal své přátele, aby společně pomohli bojovat proti této zákeřné nemoci. V roce 1992 tak vznikla nadace The Mercury Phoenix Trust, která financuje boj proti AIDS a prostřednictvím jména Freddie Mercury pomáhá miliónům lidí po celém světě.

Freddie Mercury na koncertu Queen

Foto: Profimedia.cz

Důkazem stále živého Freddieho odkazu je i velká show plná hvězd, která se koná právě pod záštitou nadace Mercury Phoenix Trust. Show je naplánována na 1. prosince, na Světový den AIDS, a zavítá do Edinburghu.

Podle oficiálního serveru organizace získala nadace Mercury Phoenix Trust v boji proti AIDS přes 15 miliónů dolarů, které pomohly po celém světě ve více než 750 grantech. Peníze putovaly do Světové zdravotnické organizace, ale i drobných skupin, jejichž chod zaštiťují dobrovolníci v Ugandě, Keni, Jižní Africe, Zambii, Nepálu a Indii.

Co je to HIV

HIV je zkratka pro human immunodeficiency virus, virus lidské imunodeficience.

 

HIV je virus, který infikuje buňky imunitního systému a poškozuje jejich správnou funkci.

 

Infekce HIV vede k progresivnímu selhání imunitního systému – imunodeficienci.

 

HIV se nachází v tělních tekutinách, včetně krve, vaginálních sekretů, semene a mateřského mléka.

 

HIV je nevyléčitelné!

 

Pomocí antiretrovirální terapie (ARV) může být šíření viru v těle zpomaleno nebo téměř zastaveno.

 

 

Statistiky

V září 2011 bylo v České republice nahlášeno 10 nově diagnostikovaných HIV pozitivních (1 žena a 9 mužů).

Od počátku roku 2011 bylo zjištěno 114 nových HIV pozitivních případů.

Celkový počet HIV pozitivních v ČR dosáhl počtu 1636 osob.

Nejvíce HIV pozitivních připadá na Prahu, Středočeský a Jihomoravský kraj. Naopak nejméně HIV pozitivních je hlášeno na Vysočině a v Pardubickém kraji.

V ČR bylo k 31. červenci 2011 evidováno 340 HIV pozitivních cizinců bez trvalého pobytu.

www.aids-pomoc.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků