Hlavní obsah
Do roku 1977 se díky metodě Ludmily Mojžíšové narodilo na 40 zdravých dětí. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Metoda Ludmily Mojžíšové stále pomáhá ženám otěhotnět

V sedmdesátých letech minulého století se mezi ženami, které se marně snažily otěhotnět, začalo šířit jméno Ludmily Mojžíšové. Tato žena svou metodou léčby pomocí speciálních cviků dávala neplodným ženám šanci a mnohým i dopomohla k vytouženému dítěti. Dodnes se její metody používají a její jméno je stále pojmem.

Do roku 1977 se díky metodě Ludmily Mojžíšové narodilo na 40 zdravých dětí. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Metoda Ludmily Mojžíšové stále pomáhá ženám otěhotnět

Ludmila Mojžíšová (narodila se 1932 v Užhorodu a zemřela v roce 1992 v Praze) byla vystudovaná zdravotní sestra, která pracovala jako terapeutka a také asistentka na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Byla také členkou rehabilitačního týmu a účastnila se mnoha evropských a světových šampionátů a olympiád.

Jako rehabilitační sestra pomáhala mnohým sportovcům, od atletů, gymnastek, basketbalistek po tenisty a hokejisty. Jim dokázala zmírnit bolesti namáhaných svalů či je zcela odstranit. Byla si dobře vědoma toho, že je důležité umět správně a pravidelně cvičit, ale také umět správně relaxovat.

Od sportovkyň byl už jen krůček k neplodným ženám. Pro ně vymyslela cvičení, které vycházelo ze zásady uvolnění a protažení zkrácených a spastických svalů a posílení ochablého svalstva. Jednalo se o systém několika základních cviků, jež sama nazývala „směšnými cviky“. Tak byly jednoduché. A ač jednoduché, přinášely své plody.

Ženy marně toužící po dítěti se snažily dostat do péče Ludmily Mojžíšové. Přestože výsledky měla a už do roku 1977 se díky její metodě narodilo na 40 zdravých dětí, odborná veřejnost ji často považovala za šarlatánku a odmítala její metodu uznat.

Drsné metody, zlaté srdce

Ne tak profesor Evžen Čech. S ním začala spolupracovat právě v roce 1977. Tříletá spolupráce potvrdila téměř čtyřicetiprocentní úspěšnost metody Ludmily Mojžíšové u žen, které byly po gynekologické stránce zdravé. Ludmila Mojžíšová s profesorem Čechem také pracovala na výzkumu, který se týkal rehabilitace při léčbě sterility a dalších gynekologických problémů. I zde se její metoda ukázala být úspěšnou.

Ani to však neobměkčilo ministerstvo zdravotnictví, aby její metodu uznalo jako léčebnou. To se stalo až v roce 1990. Bohužel v té době už byla Ludmila Mojžíšová vážně nemocná. Do roku 1992, kdy zemřela, však ještě stačila vyškolit téměř dvě stě terapeutek, které pokračují v její práci. Lidé, kteří ji poznali, o ní vyprávějí jako o drsné a svérázné ženě se zlatým srdcem.

Dnes se metoda Ludmily Mojžíšové používá už běžně při léčbě ženské sterility a poruchách funkcí páteře. Je ale samozřejmě důležité, aby ji prováděli vyškolení terapeutičtí pracovníci.

Metoda Ludmily Mojžíšové se používá nejen při léčbě ženské sterility, ale také například u žen, které nejsou schopné donosit plod. Je účinná také při bolestivé menstruaci či některých bolestech břicha, inkontinenci, bolestech kříže, krční páteře nebo hlavy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků