Hlavní obsah
Třezalka se doporučuje ženám, které nemohou otěhotnět a u nichž lékaři nenašli žádné objektivní příčiny. Foto: Profimedia.cz

Byliny, které podporují plodnost

Žen, které mají problém s otěhotněním, stále přibývá. Kromě lékařů mohou pomoci i zkušenosti našich předků. I byliny totiž umějí posílit organismus a podpořit plodnost.

Třezalka se doporučuje ženám, které nemohou otěhotnět a u nichž lékaři nenašli žádné objektivní příčiny. Foto: Profimedia.cz
Byliny, které podporují plodnost

Třezalka tečkovaná

Zklidňuje mysl a označuje se jako přírodní antidepresivum. Doporučuje se i ženám, které nemohou otěhotnět a u nichž lékaři nenašli žádné objektivní příčiny. Problém může být v psychice.

Třezalka zmírňuje neklid a tenzi organismu, navíc je silně protizánětlivá, takže působí i na skryté záněty v těle. To vše může napomoci otěhotnění. Ostatně – nedoporučuje se užívat při antikoncepci, protože snižuje její účinnost. Čaj ze dvou lžiček suchých květů zalitých šálkem horké vody nechte louhovat 15 minut, sceďte a pijte vlažný až třikrát denně.

Pozor! Při užívání třezalky se vyhněte slunění, mohlo by dojít k alergii. Má také četné interakce s různými léky, proto se vždy poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Bakopa drobnolistá

Této ájurvédské bylině se také říká brahmi. Podporuje plodnost u žen i mužů a snižuje duševní napětí. Patří mezi bylinné adaptogeny, pročišťuje krev, snižuje množství volných kyslíkových radikálů, čímž ochraňuje buňky.

Bakopa patří mezi bylinné adaptogeny, pročišťuje krev, snižuje množství volných kyslíkových radikálů, čímž ochraňuje buňky.

Foto: Profimedia.cz

Užívá se formou tinktury, použít můžete i čerstvé lístečky, pokud si ji pěstujete doma. V tom případě jí dopřejte bohatou zálivku.

Kontryhel žlutozelený

Říká se mu ženská bylina, však se také doporučuje při problémech s bolestivou nebo nepravidelnou menstruací. Posiluje ženské orgány, působí preventivně proti zánětům.

„U žen zpevňuje podbřišek, omezuje náchylnost k potratům a působí preventivně proti výhřezům dělohy. Výborně účinkuje na sliznice v oblasti pánve,“ říká bylinkářka Jarmila Podhorná. Užívat můžete např. tinkturu, účinné jsou ale také sedací koupele z čerstvé i sušené nati, které posílí odolnost proti zánětům.

Čerstvou nať namočte na 24 hodin do studené vody, pak vše nechte projít varem (ne déle než 5 minut). Odvar vlijte do koupele a vydržte v ní nejméně čtvrt hodiny. Doporučuje se na noc, aby tělo zůstalo v klidu.

Červený jetel a mateří kašička

Jde o výborný doplněk stravy při hormonální nerovnováze. Obsahuje fytoestrogeny, jejichž užívání je vhodné pro ženy, kterým způsobuje neplodnost zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů v krvi. Jetel také harmonizuje průběh ovulace.

Na fytoestrogeny je bohatá i včelí mateří kašička, která se už po staletí používá k stimulaci vaječníků a otěhotnění. Je prospěšná také pro muže, protože zvyšuje pohyblivost a počet životaschopných spermií.

Maralí kořen

Parcha léčivá, jak zní další název této byliny, je vhodná pro ženy (působí na ovulaci) i pro muže. U nich pozitivně ovlivňuje tvorbu a čilost spermií.

Nejúčinnější je formou tinktury (užívá se šest měsíců třikrát denně 20 kapek). Současně s tím se doporučuje hydroterapie, tedy sprchování varlat studenou vodou dvě až čtyři minuty.

Maralí kořen je vhodný pro ženy i pro muže a nejúčinnější je formou tinktury.

Foto: Profimedia.cz

Maliník obecný

Listy malin pozitivně ovlivňují činnost ženských pohlavních orgánů.

„Gemmoterapeutikum z maliníku patří k nejlepším léčivům ženských problémů s nepravidelnou menstruací, při sekundární neplodnosti a při obtížích klimakteria,“ říká bylinkářka.

Z lístků si můžeme udělat nálev nebo odvar (vařte pouze jednu minutu). Kúru z maliníku by si měla dopřát každá žena alespoň jednou ročně. Zlepší chod menstruace, vyladí ženské hormony, celkově posílí sliznice a pohlavní orgány.

Tinktura na ženské problémy: Do lahve pálenky dejte na tři týdny louhovat při pokojové teplotě směs nadrobno nakrájených bylin – maliník (dva díly), saturejku (jeden díl), kopřivu (jeden díl) a levandulové květy (půl dílu). Scezené uchovávejte na chladném místě, nejlépe v tmavé lahvi.

Čajová směs na podporu otěhotnění

Smíchejte kontryhel, řebříček, kopřivu a maliník ve stejném poměru. Dvě polévkové lžíce směsi zalijte čtvrt litrem horké vody a nechte 10 minut odstát. Užívejte šest týdnů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků