Hlavní obsah

Botox zabraňuje vyjadřování emocí a způsobuje tím deprese

Botoxové injekce mohou z tváře sice vyhladit vrásky smíchu, ale zaženou i chuť se smát. Podle nejnovější studie totiž užívání botoxových injekcí zvyšuje riziko vzniku depresí. Toxický jed sice umrtví jemné svaly způsobující vrásky, ale zároveň zcela paralyzuje schopnost obličeje vyjadřovat jakékoli emoce. Podle odborníků je ale fyzické vyjadřování pocitů obličejem nesmírně důležité pro psychické zdraví člověka.

Botox zabraňuje vyjadřování emocí a způsobuje tím deprese

„Potlačování negativních emocí je něco, co děláme každý den, abychom byli zdvořilí. Nicméně můj výzkum ukazuje, že paralyzování svalů, které jinak pomáhají vyjádřit emoce, vede ke zvnitřnění těchto negativních pocitů,“ uvedla doktorka Judith Grubová, která zkoumala účinky botoxu na psychiku pacientů v Nizozemí.

Nebezpečné vedlejší účinky

Při pokusech s dobrovolníky přitom prokázala, že při potlačování exprese emocí ve tváři dochází k jejich zvnitřnění. Emoce se obracejí dovnitř, místo aby byly vybity směrem ven, člověk zažívá více stresu vedoucího k depresím.

„Mnoho lidí si myslí, že je to jen botox, a tak si ho můžou nechat udělat v obědové pauze. Ale zapomínají, že může mít celou řadu vedlejších účinků,“ dodala Grubová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků