Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Běhání za zvuků hudby. Jak vybrat sportovní sluchátka

Spousta z nás s příchodem jara oblékne běžecký dres a tenisky a pustí se do zlepšování své fyzické kondice či postavy. Jenže občas se stane, že nás po pár týdnech už běhání nebaví tak, jak bychom si představovali. Jak si ho zpříjemnit a vydržet u něj?

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Běhání za zvuků hudby. Jak vybrat sportovní sluchátka

Vyzkoušejte běhání za zvuků hudby díky sportovním sluchátkům a svůj výkon monitorujte s pomocí chytrých sportovních hodinek!

Pěkně do rytmu

Posloucháte při sportu hudbu? Pak podle odborníků děláte dobře. Nejenže budete mít díky tónům své oblíbené muziky při běhání úsměv na rtech, ale hudba navíc působí i jako takový legální doping.

Dokážeme díky ní podat lepší výkony než když nám nehraje do uší, lépe se na pohyb soustředíme a také snáze udržujeme rytmus běhu (díky rytmu hudby). Jenže sehnat sluchátka na běhání, která by byla pohodlná a nepadala z uší, může být docela složité. Podle čeho je vybírat?

Sportovní sluchátka by měla mít především ergonomický tvar, aby přesně zapadla do ucha a držela v něm. Někteří výrobci nabízejí pro běhání klasické „špunty“ vybavené úchytem za ucho, případně jiným způsobem fixace. U řady z nich najdete v balení také náhradní nástavce, takže si budete moci vybrat, který tvar nejlépe vyhovuje vašemu uchu. U sluchátek „pecek“ hrozí, že budou z ucha vypadávat, u těch na uši může některým běžcům vadit, že se pod nimi boltec potí. Ale i ty v kategorii „sportovní“ najdete.

02_duben_Zbozi_Sportovni sluchatka_1

S kabelem, či bez?

Sluchátka by pro běhání měla být vyrobena ze zdravotně nezávadného a potu odolného materiálu (ano, i uši se potí). Výrobci nejčastěji používají lékařský silikon.

Pokud vás při běhu zastihne déšť, oceníte u sluchátek i voděodolnost. I když budete sluchátka používat na sport, neznamená to, že byste měli rezignovat na kvalitu reprodukce hudby. Jestliže ale běháte venku, nevolte taková, jež zcela ztlumí zvuky z okolí, ale sáhněte spíše po těch s otevřenou konstrukcí, která zvuky částečně propouští. Nestane se vám tak, že přeslechnete například projíždějící auto.

Při koupi sportovních sluchátek budete jistě také řešit, zda si pořídit ta s drátem, nebo s Bluetooth. Obecně platí, že bezdrátová sluchátka na běhání poskytují větší volnost, protože nemusíte řešit kam s kabelem, nicméně je třeba počítat s tím, že je nutné je dobíjet a že bývají dražší.

Je také třeba dávat pozor, aby byla kompatibilní s operačním systémem vašeho telefonu (či s jiným přehrávačem, který pro poslech hudby při sportu používáte). Pokud chcete být i při pohybu „na příjmu“, můžete zvolit sluchátka vybavená mikrofonem.

02_duben_Zbozi_Sportovni sluchatka_2

1. Samsung Gear IconX 2018, od 5 222 Kč
2. BOSE SoundSport Free Wireless, od 5 289 Kč
3. Sony MDR-XB950BT, od 2 790 Kč
4. Garmin Approach S20 White Lifetime, od 5 090 Kč
5. Apple Watch Series 3 Nike+, od 9 490 Kč
6. Suunto Core, od 6 146 Kč

Pro lepší výkony

Abyste mohli při běhání poslouchat hudbu, je jasné, že musíte mít s sebou přehrávač. Většina lidí dnes poslouchá muziku na svém mobilním telefonu, ovšem ne každému vyhovuje, když jej má jen tak volně v kapse. Proto je dobré pořídit si pouzdro na mobil na běhání. Nejčastěji se prodává s upevněním na paži, na trhu ale najdete i s upevněním okolo pasu. Do většiny modelů pak schováte nejen telefon, ale například i klíče či jiné drobnosti.

Stále oblíbenějšími pomocníky při běhání jsou chytré sportovní hodinky. Ty měří nejen uběhnutou vzdálenost, ale také vaši rychlost, tep, čas, který pohybem strávíte, počet kroků nebo spálených kalorií apod.

Modernější hodinky na běhání jsou vybaveny GPS, takže zaznamenají i trasu, kterou uběhnete, a slouží i jako navigace. Sportovní hodinky na běhání s GPS často fungují i jako „osobní trenér na zápěstí“ – dokážou totiž váš trénink nejen zaznamenat, ale také vám naplánovat jeho další fáze. Většina z nich navíc dokáže přijímat hovory nebo SMS zprávy.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků