Hlavní obsah

Jedna do každé obce: Česko je zemí knihoven

Právo, Zuzana Musálková

Česká republika se může pochlubit nejhustší sítí knihoven na celém světě. Informace vyšla před časem najevo díky průzkumu pro nadaci Billa a Melindy Gatesových. Ta sbírá data o knihovnách na celém světě. Do našich kulturních stánků si už dávno nechodíme půjčovat jen romány a naučnou literaturu. Slouží i jako prostor pro nejrůznější vzdělávací programy a akce nebo pro bezplatný přístup k internetu.

Foto: ČTK

Během akce Noc s Andersenem mohou děti zůstat v knihovně až do rána.

Článek

Třeba knihovna v Bohumíně těsně spolupracuje se základními školami a díky tomu jsou tamní děti vůči literatuře velmi otevřené,“ říká Klára Smolíková, spisovatelka, která často cestuje po veřejných knihovnách jako lektorka. „Přitom město je v chudém kraji a má vysokou nezaměstnanost. Čekali byste, že tam četba nebude nikoho zajímat.“

Většina Čechů má nějakou tu pobočku skoro za rohem, je jich u nás víc než základních škol. Na každých 1971 obyvatel připadne jedna budova s publikacemi k zapůjčení. Instituce slouží jako lokální kulturní centra i prostory pro celorepublikové akce. Nedávno proběhl Týden knihoven s bezpočtem veřejných čtení. Díky Noci s Andersenem mohou děti zase ve své pobočce přespat – tedy alespoň jednou za rok.

Už jsem čtenář

Knihovníci a lektoři se starají i o programy celoroční práce se školáky. „Projekt Už jsem čtenář – knížka pro prvňáčka zaštiťuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků,“ vysvětluje Klára Smolíková. „Jednotliví pracovníci připraví společná předčítání a besedy. Rozvíjejí tak zájem o četbu.“

Akce probíhá od prosince do května. Na konci dostanou školáci odměnu – knížku napsanou speciálně pro ně. Loňští prvňáčci si odnesli Knihožrouty. Klára Smolíková je vytvořila spolu s ilustrátorkou Bárou Buchalovou. „Pravidelně pořádám workshopy pro nejmenší žáky. Když jsem publikaci připravovala, vytvořila jsem pracovní list, podle kterého děti samy zjišťovaly, jaký příběh by si chtěly přečíst.“

Zkušená autorka se dozvěděla, že by měl být napínavý, vtipný, trochu hrůzostrašný a dobrodružný. Letošní prvňáčci, kteří se do projektu přihlásí, dostanou na konci roku Lapálie v Lampálii od spisovatele Martina Šinkovského a ilustrátora Ticha 762. „Dětem bude publikace slavnostně předána na konci roku jako odměna za to, co se naučily,“ dodává Smolíková.

Foto: Profimedia.cz

Jedna do každé obce

Různé akce do poboček přilákají školou povinné a někdy i seniory. V návštěvnosti dospělých patříme k evropskému průměru. Na špici jsou Finové a Dánové. „I tak ale máme nejrůznější statistiky na to, že u nás dorazí do knihoven víc lidí než na sportovní zápasy,“ upozorňuje Roman Giebisch, předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků. „Přitom do sportu se investují miliardy. To se o financování našich aktivit říct nedá.“

A proč je u nás domů plných knih k zapůjčení tolik? „Pravděpodobně to bude díky prvnímu knihovnímu zákonu z roku 1919, který ukládal povinnost zřídit jednu v každé obci,“ dodává Giebisch.

Na české prvenství by se nejspíš nikdy nepřišlo, nebýt nadace Billa a Melindy Gatesových. Pohádkově bohatý pár podporuje mimo jiné vzdělávání a zjednodušení přístupu k informacím pro všechny obyvatele naší planety. Chce k tomu využít 320 000 knihoven na celém světě, zajistit jejich lepší vybavenost včetně bezplatného internetu a zjednodušit přístup k nim. Největší světová soukromá nadace si rozhodně předsevzala velký úkol. Jak na základě průzkumu zjistila, alespoň u nás ji moc práce nečeká.

Reklama

Výběr článků

Načítám