„Jen se bojím, aby toho štěstí opravdu nebylo na jednoho příliš. Budu se ale snažit všechno si to zasloužit, včetně očekávaného otcovství,“ říká Eddie (34) s pokorou.

Prvního Oscara získal za náročnou roli v dramatu Teorie všeho, ve kterém ztvárnil postavu jednoho z největších žijících vědců, ochrnutého astrofyzika Stephena Hawkinga. Ani titulní role Lili Elbe v Dánské dívce nebyla o nic jednodušší.

Zrovna jsem točil Les Misérables (2012) a režisér Tom Hooper mi řekl: ,Byl bych rád, aby sis něco přečetl.‘

Jde o neuvěřitelný a nádherný milostný příběh inspirovaný životem manželské dvojice malířů Einara a Gerdy Wegenerových. Pouze díky podpoře Gerdy byl Einar schopen projít nelehkou cestu od objevení své ženské identity až po přerod v dívku Lili Elbe a sérii operací vedoucích ke změně pohlaví.

„Na začátek tohoto filmu nikdy nezapomenu. Zrovna jsem točil Les Misérables (2012) a režisér Tom Hooper mi řekl: ,Byl bych rád, aby sis něco přečetl.‘ A dal mi scénář k Dánské dívce. A já si sedl a četl.”

Privilegium i zodpovědnost

O přeměně, o které se v příběhu vypráví, jsem nevěděl vůbec nic, ale cítil jsem nesmírné pohnutí. Připadalo mi to vášnivé a hluboce citové,“ prozrazuje okouzlující rodák z Londýna. Příležitost ztvárnit Lili Elbe znamenala pro Eddieho, jak přiznává, velké privilegium.

Video

Trailer k filmu Dánská dívka

„Byla to ale i ohromná zodpovědnost. Doufal jsem, že budu schopen ponořit se do jejího světa, pochopit, čím si prošla. Právě přeměna v Lili, která měla odvahu jít si za skutečným životem, mě na tomhle příběhu zaujala nejvíc,“ vysvětluje.

„Když jsem poprvé přišel na natáčení jako Lili, a to jsem byl v přátelském prostředí, pociťoval jsem, byť jen nepatrně, jaké to je – to podrobné zkoumání, kterému jsou vystaveni všichni genderově nonkonformní lidé. Ti, které jsem v průběhu natáčení potkal, mě změnili. A jsem za to velmi vděčný.“

Eddie je jedním z pěti dětí finančníka Richarda a podnikatelky Patricie. Jako jediný se dal na hereckou dráhu. „Velice záhy jsme přišli na to, že nebude jako jeho sourozenci pokračovat v byznysu, že má zcela jiný talent, a podporovali jsme ho v zájmu o divadlo. Dodnes vzpomínáme na jeho první roli v představení Oliver!. Byl úžasný,“ pyšní se rodiče po letech.

Při konkurzu lhal, že na koni jezdit umí...

Eddie v hraní pokračoval na prestižní střední škole Eton College i na Trinity College v Cambridgi, kde vystudoval dějiny umění. Původně chtěl pracovat jako kurátor, ale jeho profesor ho v roce 2003 doporučil pro roli Violy v představení Večeru tříkrálového v divadle Middle Temple Hall v Londýně. Jeho výkon zaujal natolik, že si ho vybral agent, který zastupuje například Cate Blanchettovou, a Eddie se začal věnovat hraní profesionálně.

V roli dosud žijícího astrofyzika Stephena Hawkinga v Teorii všeho ukázal svůj výjimečný talent.

První zlatou sošku má z loňska za hlavní roli v dramatu Teorie všeho.

FOTO: Cinemart

Velice dobře se popral i s filmem. Začínal v historických dramatech, jako byl seriál Královna Alžběta (2005) a velkofilm Královna Alžběta: Zlatý věk (2007), na které má nezapomenutelné vzpomínky.

„Pamatuji se, jak moc jsem chtěl v té první Alžbětě dostat roli zrádného hraběte Southamptona, pro kterou ale bylo nutné umět jezdit na koni. Při konkurzu jsem lhal, že umím. Roli jsem dostal a myslel si, že mám vyhráno. Jenže při natáčení došlo k nejhoršímu. Vylezl jsem před Helen Mirrenovou a Jeremym Ironsem na koně, on se dal do běhu a já se skoro zabil. Při druhé Alžbětě s Cate Blanchettovou jsem už přiznal barvu, a tak mi dali měsíční kurz a dnes už na koni jezdit umím,“ směje se.

Oscar, svatba, dítě a fantasy podle Rowlingové

Pak přišly další filmy včetně životopisného dramatu Můj týden s Marilyn (2010) a už zmínění Bídníci. Po Teorii všeho (2014) měl Eddie dveře v Hollywoodu otevřené dokořán. Mimořádně úspěšný rok zakončil svatbou se svou o rok mladší krajankou z Londýna Hannah Bagshaweovou, doktorkou anglické literatury a francouzštiny a známou publicistkou. Zamilovaní novomanželé ale na líbánky neměli čas.

Nadšený herec Eddie Redmayne

Nadšený Eddie Redmayne po loňském zisku Oscara

FOTO: Mike Blake, Reuters

Po Teorii všeho a oscarovém kolotoči začal Eddie hned točit Dánskou dívku. Přesto, zdá se, stihli to nejdůležitější a na začátku nového roku oznámili světu, že v červnu čekají prvního potomka. V této souvislosti šťastný Eddie prohlásil, že co nevidět dokončí britskou dobrodružnou fantasy Fantastická zvířata a kde je najít a pak už se bude cele věnovat svojí Hannah a společně budou žít v očekávání věcí příštích.