To už je ale dávno pryč. Dnes jsou zrzavé vlasy žádané. Není ale mnoho těch, kteří se jako zrzci rodí. Jen asi dvě procenta lidí mají přirozeně rusé vlasy. Může za to feomelanin, který je zodpovědný za červenou barvu vlasů a pihy na obličeji. Trochu ho má v těle každý, proto je možné, aby hnědovlasí rodiče měli rusovlasého potomka.

Protože je výjimečné mít přirozeně rusé vlasy, které na sebe téměř vždy strhnou pozornost, jsou to převážně ženy, které si k plamínkově zářícím vlasům dopomáhají barvami. Není to ovšem nějaká krátkodobá módní záležitost. Červenou henou si vlasy barvily ženy už ve starověkém Římě.

Zrzaví hrdinové literatury a filmu

Fakt, že zrzavé vlasy jsou zajímavé, dokládá i literatura a film. Zřejmě proto, že dětský kolektiv umí být k jakékoli odlišnosti velmi nevybíravý, často i krutý, objevují se v dětských knihách hrdinové a hrdinky s rusými vlasy, kteří jsou vždy něčím výjimeční. Například Pipi Dlouhá Punčocha, statečná, silná, dobrosrdečná a přátelská holka nebo Šebestová, která se svým kamarádem Machem pomocí kouzelného sluchátka vyřeší jakýkoli problém, a v neposlední řadě jsou to sourozenci Weasleyovi z knih o Harrym Potterovi. Není obětavějšího přítele, než je Ron Weasley.

Z filmových div dělají slávu svým zrzavým vlasům například herečky Julianne Mooreová, Nicole Kidmanová, Marcia Crossová nebo Cynthia Nixonová.

Julianne Moore

Julianne Mooreová

FOTO: Profimedia.cz

Nicole Kidmanová

Nicole Kidmanová

FOTO: Profimedia.cz

Marcia Crossová

Marcia Crossová

FOTO: Profimedia.cz

Cynthia Nixonová

Cynthia Nixonová

FOTO: Profimedia.cz

V posledních dvou letech zažívají podle agentury Famous boom v oblíbenosti také zrzaví muži s atraktivní tváří. Prosazují se v modelingu a oblíbení jsou také slavní rusovlasí herci, např. Ewan McGregor, Damian Lewis nebo Rupert Grint.

Ewan McGregor

Ewan McGregor

FOTO: Profimedia.cz

Damian Lewis

Damian Lewis

FOTO: Profimedia.cz

Rupert Grint

Rupert Grint

FOTO: Profimedia.cz

Na přehlídkových molech pak doslova září britský model Louis Evans. Podle svých slov si v dětství kvůli barvě vlasů hodně vytrpěl. Nyní je všechno jinak. Jemu a dalším kolegům pomáhá fotograf Thomas Knights ve své umělecké kampani Red Hot. Vytváří sérii snímků sexy modelů s rezavými vlasy, dokonce jim letos vydal první kalendář.

Louis Evans

Louis Evans

FOTO: Profimedia.cz

„Chlapi s červenými vlasy nemají ve společnosti žádné pozitivní vzory, zatímco u holek je tomu jinak,“ vysvětluje Knights, proč se zaměřil jen na zrzavé muže.