"Barevnost je minimální. Móda je ale postavena na doplňcích, aby nebyla fádní. Pozdvihují oděv tak, že na sebe upoutá pozornost," vysvětluje módní historička Jana Máchalová.

Upozornila, že v dámské módě je dokonce méně barev než v pánské, která je prý daleko pestřejší. O to více je v ní maskulinních prvků.

:.Klobouky, šály, výrazné šperky, pásky či rukavice dodají outfitu šmrnc. Foto: New Yorker

"Maskulinní tvary provázejí celou sezónu. Je tam hodně jednoduchosti. Pánská saka, vesty, smokingy, úzké kravaty i klobouky," uvedla historička.

Veselejší a hravější je pak podle ní styl označovaný jako noví bohémové. "Mixují se tam vzory, objevují se potištěné kabáty a radost ze hry. Je tam i reminiscence na počátek 70. let včetně třepení a vrstvení," poznamenala.

Exkluzivní řada oblečení návrhářky Patricie Field :.Výrazná kabelka z Exkluzivní řady oblečení dvorní návrhářky Sexu ve Městě Patricie Field upoutá pozornost jen na sebe. foto: Marks & Spencer

Barevný minimalismus v ženské módě zdůrazňují doplňky

"Barevné akcenty jsou pouze v doplňcích. Jsou výrazné tím, že jsou velké. Výrazně velká bižuterie. Tvarování obuvi je bizarní. Je také hodně barevná. Kabelky jsou krajkové," popsala nadcházející trendy.

Originální cinkací náramek z rokajlu v barvách zrání rybízu. Postříbřené komponenty. Cena: 199 Kč:.Originální cinkavý náramek z rokajlu v barvách zralého rybízu, postříbřené komponenty foto: Kat-ja

V práci návrhářů hodně záleží na detailech. "Je tam hodně rukodělné práce u pulovrů, lemy, předimenzované části, velké límce, dlouhé rukávy a krátké živůtky. Pracuje se s kontrastem a asymetrií. Úzké kalhoty a velké svetry, nebo svetr na tělo a široké kalhoty ve stylu Marlen Dietriechové," vysvětlila Máchalová. Dámská saka se prodlužují. Kabáty a pláště mají objemný střih.

A Model presents a creation for Jean Paul Gaultier fashion house as part of his Fall/Winter 2008 ready-to-wear fashion collection in Paris, :.Dlouhý svetr s velmi módními dlouhými rukávy a obrovskou šáloufoto: Profimedia

Historické prvky jen lehce připomínají určité módní období. "Nemůžeme mluvit o úplném retru. Je tam silueta přesýpacích hodin z 50. let, takzvaná silueta X, v pánské módě se vzpomíná na 70. léta. Nosí se motýlky, úzké kravaty nebo malé límečky u košil," uvedla dále.

Na doplňcích je podle historičky vidět také vliv inspirace z Ruska. "Jsou tam řády a vyznamenání. Je tam také akcent ruské papachy. Módní jsou i válenky," poznamenala.