Hlavní obsah
Lezení po stromech je sice nebezpečné, ale k dětskému věku jednoznačně patří. Foto: Profimedia.cz

Rozmazlování dětí a úzkostný strach o ně ničí jejich pouto s přírodou

Přehnaná péče a rozmazlování dětí nevede jen ke špatné výchově, ale narušuje i jejich vztah k přírodě. Podle britských vědců mnozí rodiče mají hrůzu z nečistot a děti zcela nesmyslně chrání před kontaktem s blátem, deštěm apod. Navíc jim brání i v lezení po stromech, čímž vychovávají technickou generaci bez napojení na živý svět kolem nás.

Lezení po stromech je sice nebezpečné, ale k dětskému věku jednoznačně patří. Foto: Profimedia.cz
Rozmazlování dětí a úzkostný strach o ně ničí jejich pouto s přírodou

Britská organizace National Trust ve své zprávě vyzývá rodiče, aby svým dětem navlékli gumáky, oblékli pláštěnky a vyslali je ven stavět do kaluží a potůčků hráze, vyrábět z bláta bábovky a sbírat brouky.

„Děti vedou ve stále větším počtu sedavý způsob života pod ochrannou rukou rodičů, kteří se úzkostně bojí o jejich zdraví a bezpečí. Paradoxně zdraví a bezpečí svých potomků tím ohrožují mnohem více,“ uvádějí autoři studie pro Daily Mail.

Z výzkumu také vyplývá, že na vztah k přírodě, délku pobytu v ní a schopnost hrát si v ní, mají u dětí největší vliv právě rodiče. Mnoho dětí se dozvídá od rodičů, že venkovní svět je nebezpečný a že by neměly chodit v dešti ven, protože se mohou umazat, uklouznout nebo nachladit. Lezení po stromech je pak mnohdy rodiči líčeno jako život ohrožující. Naopak nejpozitivnější vliv mají na děti v tomto smyslu prarodiče, neboť jako generace trávili venku nejvíce času a děti v takových aktivitách značně podporují.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků