Hlavní obsah
Při výběru lyžařské výbavy je nejdůležitější funkčnost. Výrazné barvy zase pomohou s hledáním dítěte na sjezdovce. Foto: Profimedia.cz

Prázdniny na horách. Vybíráme dětem výbavu na lyže

Pokud vaše rodina patří k těm, jež milují zimní sporty, pak nejspíš strávíte jarní prázdniny na vrcholcích hor, respektive na sjezdovce. Chystáte se letos seznámit s krásami lyžování i své potomky? Pak jim nejspíš budete muset pořídit odpovídající výbavu. Jak se při jejím výběru nespálit a co rozhodně neopomenout?

Při výběru lyžařské výbavy je nejdůležitější funkčnost. Výrazné barvy zase pomohou s hledáním dítěte na sjezdovce. Foto: Profimedia.cz
Prázdniny na horách. Vybíráme dětem výbavu na lyže

Pro malé lyžaře

Chystáte-li se s dětmi na sjezdovku, jsou základem kvalitní lyže. Jak vybrat ty pravé? Ačkoli malí lyžaři budou nejspíš vybírat spíš podle designu, nenechejte se jejich názorem úplně ovlivnit – o tom, zda propadnou lásce k tomuto zimnímu sportu, rozhodují důležitější kritéria, podle nichž se vyplatí lyže vybírat. Těmi základními jsou délka a měkkost či vykrojení lyží.

Obecně se doporučuje kupovat dětem lyže v délce, která je asi o 10 až 20 centimetrů kratší než jejich postava (pokud je tedy váš potomek vysoký 120 cm, nejvhodnější budou lyže s maximální délkou 110 cm a minimální 100 cm). Rozhodně nepořizujte lyže příliš dlouhé – dítě, především začátečník, je nedokáže ovládat.

03_leden_Zbozi_Deti na horach_1

Ovšem dětské lyže se neliší pouze délkou – vyrábějí se také v různých tvrdostech. Měkčí lyže jsou vhodné především pro začínající malé lyžaře a také děti, které si na lyžích ještě nejsou tak jisté. Takovým dětem pak lépe sednou i vykrojenější lyže. Naopak zkušenější dětští lyžaři budou lépe jezdit na lyžích tvrdších (jsou o něco rychlejší) a s menším vykrojením.

Lyžemi to nekončí

Lyže máte vybrané. A co dál? Určitě se vyplatí zkontrolovat vázání. Většina lyží pro děti má vázání již namontováno od výrobce, nicméně pokud si chcete být naprosto jistí, že je správně seřízeno, nechejte je zkontrolovat v servisu.

Zatímco u dospělých jsou nutným doplňkem lyží hole, u dětí to vždy neplatí. Ty mohou začínat na svahu i bez hůlek (těm nejmenším, které ještě nejsou tak koordinované, by se stejně jen pletly). Později kupujte hole tak, aby při jejich zapíchnutí paže a předloktí dítěte svíraly pravý úhel.

03_leden_Zbozi_Deti na horach_2

Důležité je také zvolit vhodné boty na lyže. Spousta rodičů se vzhledem k cenám lyžáků snaží koupit boty o něco větší – v naději, že vydrží několik sezón. Odborníci před takovým jednáním ale důrazně varují. Pokud bota dítěti přesně nesedne, může při pádu přispět k velmi nepříjemnému zranění. Navíc větší lyžáky jsou také o něco těžší, takže se budou dítěti hůře nosit. Boty na lyže by neměly být větší o více než půl čísla. A váš potomek by měl vždy lyžáky vyzkoušet.

Neopomeňte ani bezpečností prvky, především přilbu. Ta musí perfektně sedět na hlavě, a tak nepodceňte zkoušení. Další nezbytností jsou brýle – pamatujte, že dítě musí na svahu dobře vidět, což není právě snadné, pokud bojuje s ostrým světlem, které se odráží od bílého sněhu. Jestliže se s dítětem chystáte na „velkou“ sjezdovku, zvažte také koupi dalších bezpečnostních prvků, například chrániče páteře.

Stylově na sjezdovce

Také šatník svého potomka budete muset na hory vybavit. Základem je samozřejmě kvalitní bunda. Měla by padnout na tělo a poskytovat vašemu dítěti ochranu před mrazivým horským počasím. Vyplatí se také volit bundu ve výrazné barvě, aby nebylo snadné dítě na sjezdovce přehlédnout.

03_leden_Zbozi_Deti na horach_3

1. Roxy Shooting Star Paradise Pink, od 525 Kč
2. Kilpi Niesko-JG růžová, od 1 799 Kč
3. Eisbär Marus MU kids, od 644 Kč
4. Crazy uši rys, od 199 Kč
5. Kilpi Endino, šedá, od 799 Kč

Podobná kritéria jako při výběru bundy pak platí i pro výběr kalhot. U nich pak pohlídejte, aby byly nepromokavé. Pokud bude dítě často padat do mokrého sněhu, nehrozí, že jej budete muset za chvíli převlékat.

Samozřejmostí jsou na sněhu rukavice. Nejmenší děti si vystačí s palčáky (lépe se v nich navíc drží teplo), klasické lyžařské rukavice se vyplatí kupovat větším dětem. Počítejte s tím, že nejspíš nevystačíte s jediným párem – rukavice se snadno ušpiní nebo promáčí a bude se hodit, když budete mít na svahu „záložní“.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků