Hlavní obsah
Každé desáté české dítě ve věku 11 let má již zkušenost s opilostí. Foto: Profimedia.cz

Pouhé cucnutí si piva či vína může dítěti ublížit, tvrdí odborníci

Dát dítěti ochutnat pivo, víno či sladkou lihovinu není v naší zemi ničím výjimečným. Rodiče jsou přesvědčeni, že malé cucnutí si ještě nikomu neublížilo. Ale to je velký omyl. I opravdu velmi malé množství alkoholu může dětem způsobit i závažné zdravotní problémy - od lehké otravy, po komplikace ve vývoji mozku, paměti a jeho celkové inteligence. Navíc se i zvyšuje pravděpodobnost závislosti na alkoholu i jiných drogách.

Každé desáté české dítě ve věku 11 let má již zkušenost s opilostí. Foto: Profimedia.cz
Pouhé cucnutí si piva či vína může dítěti ublížit, tvrdí odborníci

Rodiče si tento fakt bohužel příliš neuvědomují. Ne náhodou podle průzkumu 1. Lékařské fakulty UK má každé desáté české dítě ve věku 11 let již zkušenost s opilostí.

„Ačkoliv je u nás podávání alkoholu dětem a mladistvým do 18 let zakázáno, mnozí toto pravidlo porušují. A to i když vědí, že alkohol u dětí zvyšuje pravděpodobnost onemocnění jater, zhoršení paměti, nižší schopnost soustředění, poškození nervového systému či zvýšení pravděpodobnosti přechodu na další návykové látky,“ vysvětluje Vladimír Darebník, viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky.

Čeští rodiče jsou příliš benevolentní

V domnění, že zakázané ovoce nejlépe chutná, dávají rodiče dítkám preventivně alkohol ochutnávat, takže místo pomoci je k alkoholismu v budoucnosti přímo vybízí. Přitom i přípitek na rodinné oslavě lze snadno nahradit za nealkoholovou variantu. Běžně je dnes k dostání nealkoholový sekt či víno a rozhodně se nejedná o žádnou limonádu.

„Děti ve školním věku by měly dostávat i k pouhému přípitku jen nealkoholickou variantu. Pokud už staršímu dítěti dovolíme opravdu malý přípitek, měli bychom mu vysvětlit, že konzumace alkoholu není v jeho věku povolená, tento zákaz má své odůvodnění a my děláme výjimku, protože dítěti důvěřujeme,” radí Josef Šedivý z Drogového informačního centra neziskové organizace Sananim.

Je krátkozraké myslet si, že malá sklenička dítěti nic neudělá. I když nenastane vyložená otrava organismu, může dojít k poškození nově vznikajících nervových buněk a zhoršení koncentrace, paměti, pozornosti a myšlení. Zároveň mohou nastat i komplikace související s osobností a společenským životem jedince.

Touha „vyzkoušet to”

Nejrizikovějším obdobím z pohledu alkoholu je věk mezi 12–18 roky, kdy u jedinců dochází k dospívání a tedy celé řadě hormonálních změn. V tomto období mají děti dost často i potíže s prospěchem ve škole, rády chodí za školu a objevuje se u nich i narušení vztahu s rodiči.  Náchylnost k alkoholu, která může vést až k alkoholismu, se tak zde zvyšuje.

Jednak děti mají velkou touhu vše vyzkoušet, a zároveň hledají způsob, jak se zbavit všech svých problémů a alespoň na chvilku si udělat život jednodušší.

Bohužel vztah k alkoholu, který si děti vytvoří v dospívání, je může provázet i celý zbytek života.

4 způsoby, jak s dětmi mluvit o alkoholu
Zcela zásadní je v této problematice komunikace rodiče s dítětem, snažte se proto zahájit rozhovor o alkoholu se svým dítětem co nejdříve.
Nesnažte se své dítě zastrašit, základem je uvést dítěti rozumné důvody, proč nesmí pít alkohol v době, kdy ještě nedosáhlo plnoletosti.
Snažte se dítěti rozumně vysvětlit, že je důležité, aby rozhodovalo samo za sebe a nepodléhalo tak tlaku svých spolužáků a vrstevníků.
Důležitou roli hraje také důvěra, děti musí získat pocit, že se mohou svým rodičům s čímkoliv svěřit a že nejsou na svůj problém „samy”.

Více informací na www.pobavmeseoalkoholu.cz či v Poradně pro rodiče občanského sdružení Sananim (rodice@sananim.cz).

Čtěte také
Adopce má zachránit hroby českých velikánů
Chcete zachránit hrob novináře V. M. Krameria, Zdeňky Baldové a dalších slavných osobností? Je to možné!

Více se dočtete ve čtvrteční příloze deníku Právo.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků