Hlavní obsah
Nedostatkem vitamínu D trpí více než tři čtvrtiny žen a novorozenců. Foto: Profimedia.cz

Porod císařským řezem hrozí u těhotných s nedostatkem vitaminu D

Ženy, které nezískávají v těhotenství dostatek vitamínu D, jsou náchylnější k tomu, že jejich potomek přijde na svět císařským řezem. Vyplývá to z posledního výzkumu odborníků na bostonské lékařské univerzitě.

Nedostatkem vitamínu D trpí více než tři čtvrtiny žen a novorozenců. Foto: Profimedia.cz
Porod císařským řezem hrozí u těhotných s nedostatkem vitaminu D

Vitamín D je zásadně nutný pro dobrou funkci svalů, proto není souvislost mezi výší jeho hladiny v organismu a schopností rodit přirozenou cestou zase takovým překvapením.

"Jeho množství kolísá podle stravy a schopnosti pokožky přeměňovat sluneční záření na 25-hydroxyvitamín D v krvi," vysvětluje vedoucí studie Dr. Michael F. Holick.

Nedostatkem vitamínu D trpí většina žen 

Holickův tým měřil množství tohoto vitamínu u žen, které byly těsně po porodu, bylo jim zhruba 25 let a celé těhotenství prožily v Bostonu. Přitom bylo stanoveno, že jeho nedostatek nastává při množství pod 15 nanogramů na mililitr.

Podle výsledků zveřejněných v časopise Journal of Clinical Endocrinology rodilo císařským řezem 28 procent žen s nízkou hladinou vitamínu D a jen 14 procent těch, u nichž jeho obsah přesahoval 15 nanogramů v mililitru.

Holick s kolegy zároveň zjistili, že nedostatkem vitamínu D trpí více než tři čtvrtiny žen a novorozenců. Proto i nadále se chtějí tímto problémem zabývat a chtějí se pokusit zjistit, zda zvýšením příjmu vitamínu D se skutečně sníží množství porodů císařským řezem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků