Hlavní obsah

Pořízení psa může vyvolat stejné emoce jako narození potomka

Člověk, jenž si pořídí pejska, zažívá podle odborníků stejné pocity, jako rodič, který pečuje o dítě. Pejskařům se při hře s jejich chlupatým miláčkem vylévá do těla stejné množství oxytocinu – hormonu lásky a sociálního připoutání – jako rodičům při péči o dítě.

Pořízení psa může vyvolat stejné emoce jako narození potomka

Oxytocin vyvolává porod, startuje kojení, připoutává matku k novorozenci, ale také poutá dvě zamilované osoby a blízké přátele k sobě. Tento hormon také ulevuje stresu, pomáhá omezit depresivní stavy a vyvolává v lidech důvěru k okolí.

Japonští vědci teď testovali skupinu pětapadesáti pejskařů a mimo jiné u nich měřili hladinu oxytocinu v moči před a po hře s jejich svěřencem. Kontrolní skupina majitelů psů neměla přístup ke svým zvířatům.

Podle závěrů došlo k nárůstu hladiny oxytocinu o dvacet procent již po dvou a půl minutách hraní s pejskem, kdy člověk zvíře při této činnosti zpříma sledoval. U osob, které se na svého pejska nesměly dívat, však k vzestupu hladiny hormonu nedošlo.

Adaptace na lidskou společnost

Biolog Takefumi Kikusui z Univerzity Azuba tvrdí: „Důvodem k tomu, proč jsem tento výzkum začal, je moje velká láska k psům a protože vždycky cítím změnu ve svém těle, když se na svého psa dívám. Možná během evoluce lidé a psi začali sdílet stejné sociální podněty, jako jsou oční kontakt a gestikulace. To je klíčem k tomu, proč se psi mohli adaptovat v lidské společnosti."

Závěry japonské studie byly publikovány v odborném časopise Hormones and Behaviour.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků