Hlavní obsah
Po prvopočátečních stresech obvykle začnou převažovat pozitiva. Foto: Profimedia.cz

Nejčastější problémy rodin, které se kvůli práci přestěhovaly do zahraničí

Pracovní nabídka, která se neodmítá, ale také touha po poznání a kariéře patří mezi nejčastější důvody, proč se celé rodiny stěhují do zahraničí. Vždy tomu předchází důkladné zvažování. Adaptace jedinců na cizí prostředí není tak složitá, ale pokud se jedná o celé rodiny, bývá to náročnější. Rodiče, kteří se takto rozhodli, se shodují, že začátky byly krušné, nicméně poté už obvykle převažovala spíše pozitiva.

Po prvopočátečních stresech obvykle začnou převažovat pozitiva. Foto: Profimedia.cz
Nejčastější problémy rodin, které se kvůli práci přestěhovaly do zahraničí

V rámci každoročního průzkumu Expat Explorer se společnost HSBC ptala rodičů žijících a pracujících mimo svou vlast, jaké překážky musely jejich děti překonat po přestěhování do jiné země. Nejčastěji se jednalo o problémy s porozuměním novému jazyku (53 %), stesk po rodině a přátelích (42 %), problémy s hledáním nových přátel (32 %) a zvykání si na novou školu (32 %).

„Samotné stěhování je samozřejmě stresující, a to zejména pro malé děti – všechny ty taxíky, letadla, čekání na letištích. Nové prostředí představuje obrovskou výzvu v tom významu, že zprvu neznáte novou zemi. I když máte hodně načteno a mluvili jste s lidmi, kteří zde žijí, stále se obáváte o bezpečnost svých dětí. Nejenom že se pro ně úplně změnilo jejich okolí, ale i lidé. Dětem obzvláště chybí jejich babička a dědeček,“ svěřuje se Pavel Volhejn, otec dvouleté dcery a šestiletého syna, který se i se svou rodinou přestěhoval na ostrov Jersey ležící mezi Francií a Británií, aby získal cenné pracovní zkušenosti v jiné zemi.

Po prvopočátečních stresech obvykle začnou převažovat pozitiva. Podle mezinárodní komunity expantů, tedy lidí, kteří nyní žijí a pracují mimo svou rodnou zem, se především jedná o otevřenost vůči novým zážitkům a kulturám (69 %), schopnost mluvit plynule více než jedním jazykem (59 %) a větší vyrovnanost a sebevědomí dětí (45 %).

Učení se cizímu jazyku od útlého věku přitom většina z nich považuje za jedno z největších pozitiv. „Odborníci totiž tvrdí, že pokud se naučíte anglicky před dosažením pěti let, můžete mluvit jako rodilý Angličan. Spousta z nás by tuto přednost ocenila. Odlišná kultura pomáhá dětem vidět svět z jiné perspektivy a rozšiřuje jejich obzory,“ dodává Volhejn.

Jazyková bariéra s sebou přináší problémy pouze ze začátku, kdy děti ještě neumí vyjádřit své základní potřeby v cizím jazyce. Naštěstí se děti učí opravdu rychle a během pár týdnů se dokážou domluvit.

Péče o děti a jiné zvyklosti ve školách dostávají v zahraničí nový rozměr

„Ve Velké Británii je obtížné sehnat někoho na hlídání dětí a péče o ně obecně bývá drahá. Pořadníky pro školky a školy jsou navíc značně dlouhé. Zařídit dětem české občanství a pas, když se vám narodí dítě v zahraničí, též není jednoduché. Zažili jsme kvůli tomu spoustu formalit a cestování mezi Velkou Británií a Českou republikou,“ uvádí Martin Janda, jenž se přestěhoval z Prahy do Londýna před šesti lety.

Jeho syn se v Británii narodil téměř před třemi lety a nyní společně s manželkou očekávají další přírůstek do rodiny. „První měsíce po tom, co jsme se přestěhovali, byly složité i pro bezdětnou rodinu, ale podpora při relokaci od zaměstnavatele nám velice pomohla.“

U rodin s dětmi pak často musí dojít k reorganizaci rodinného života a přizpůsobení se místním zvyklostem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků