Hlavní obsah
Otcovská dovolená je v evropských zemích běžným standardem. Foto: Profimedia.cz

Naprostá většina mužů by ocenila otcovskou dovolenou

Bezprostředně po narození dítěte by chtělo zůstat doma se svými partnerkami a potomky až 93 % mužů. Podle průzkumu agentury Mediaresearch by pro zavedení otcovské dovolené byla většina žen i mužů. Děje se tak i nyní, kdy si až 57 % mužů bere první dny po narození dítěte běžnou dovolenou a 17 % volí neplacené volno. Proto je jasné, že i čeští muži stojí o to, aby otcovská dovolená byla ukotvena v zákonech, stejně jako je tomu v jiných zemích EU.

Otcovská dovolená je v evropských zemích běžným standardem. Foto: Profimedia.cz
Naprostá většina mužů by ocenila otcovskou dovolenou

Role otce je v prvních dnech a týdnech života dítěte stejně důležitá jako matky. Tento čas je klíčový pro prvotní navázání vztahu otce s dítětem a posílení rodinných vazeb. Časné zapojení mužů do péče o děti navíc zvyšuje šanci, že se rodiče budou i později o tuto péči dělit a budou i více spolupracovat při domácích pracích.

Otcovská dovolená je v evropských zemích běžným standardem a nabízí mužům možnost vybrat si ji v libovolném termínu v určité časové lhůtě po porodu. Muži si ji mohou vybrat v mnoha evropských zemích a trvá průměrně dva týdny. Česká republika patří mezi šest zemí EU, které nemají institucionální podporu otcovství zakotvenou vůbec.

Na vzrůstající trend zájmu mužů o aktivní otcovství ukazují i další výsledky průzkumů realizovaných v rámci projektu Táta na plný úvazek. Více než 80 % mužů projevilo zájem o využití tzv. bonusu pro druhého rodiče nad rámec rodičovské. Zavedení bonusu pro druhého rodiče je samozřejmě náročnější pro státní rozpočet. Otcovská dovolená je levnější variantou podpory aktivního otcovství a zároveň více poptávanou ze strany mužů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků