Hlavní obsah

Nadměrné opalování může mít vliv na mužskou plodnost

Všeobecně je známo, že vysoké teploty poškozují kvalitu mužských spermií. Nově však přišli lékaři s tvrzením, že kvalitu i množství spermií snižuje i nadměrné oteplování. Proto také doporučují všem, kdo plánují v těchto dnech zplodit děti a to i za pomoci umělého oplodnění, aby se vyhnuli slunění.

Nadměrné opalování může mít vliv na mužskou plodnost

Na klinice lékařského výzkumného institutu reprodukční medicíny Velké Británie, která patří k nejlepším pracovištím na světě, si povšimli poklesu počtu spermií u některých mužů. Šlo především o pacienty, kteří se vrátili z letní dovolené a poté absolvovali IVF terapii. Přičemž při vstupním vyšetření byly výsledky spermiogramu u těchto mužů zcela v normě.

"Spermie dozrávají ve varlatech při teplotě asi o jeden až dva stupně nižší, než je teplota těla. Lidský organismus je adaptován tak, že neustále udržuje varlata v šourku v optimálním teplotním prostředí. Extrémní teploty však přesto mohou vést k poškození produkce spermií," vysvětlují lékaři na serveru Ženská-neplodnost.cz

Vysoké teploty mohou poškozovat i DNA

Ve vědeckých studiích, které se zabývaly účinkem tepla na mužský pohlavní systém, bylo prokázáno také významné poškození funkce varlat a spermií při teplotách 38, 40 a 42 °C. Vysoká teplota může způsobovat zlomy DNA v buňkách, které se po oplození projevují poruchami dělení a vývoje embrya.

Pokud plánujete počít dítě, pak byste měli brát na zřetel, že spermie se vyvíjejí ve varlatech 72 dní. Pokud tedy dojde vlivem nadměrného opalovaní k přechodnému útlumu tvorby spermií, pak trvá celé dva měsíce, než se stav vrátí do normálu.

Vysoká teplota tak ovlivňuje nejen počet, ale hlavně kvalitu spermií. Poškození genetické informace spermie teplem při nadměrném slunění může znamenat defektní vývoj embrya po oplození a někdy může být příčinou selhání i umělého oplodnění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků