Hlavní obsah

Mýty o hormonální antikoncepci a její role při plánování rodiny

Ženy, které plánují otěhotnět si často nevědí rady, jak a kdy vysadit svou hormonální antikoncepci. Ohledně antikoncepce a těhotenství totiž panuje hned několik mýtů, které u žen vzbuzují paniku a nejistotu.

Mýty o hormonální antikoncepci a její role při plánování rodiny

1. Mýtus - žena by neměla otěhotnět bezprostředně po vysazení hormonální antikoncepce, aby nedošlo k poškození plodu.

Žádné lékařské výzkumy ani studie tyto doměnky nikdy neprokázaly. Hormony, které žena dostává v hormonální antikoncepci, jsou napodobeniny přirozených hormonů tvořených vaječníky. Odbourávají se v játrech. A v těle se za předpokladu, že má žena normálně fungující játra, nehromadí. Hormony proto nijak nemohou ovlivnit embryo nebo později plod.

Po vysazení antikoncepce automaticky "naskočí" normální cyklus s menstruačním krvácením. Někdy může být cyklus zpočátku mírně nepravidelný. To ale jen po dobu, než si tělo zase zvykne na "své vlastní" hladiny hormonů.

2. Mýtus - hormonální antikoncepce snižuje plodnost

Podle odborníků je možné, že po mnoha letech užívání antikoncepce může několik menstruačních cyklů trvat, než nastoupí menstruace a objeví se ovulace. Ale to je u každé ženy velmi individuální.

Podle poslední statistiky, kterou vedl tým doktora Hassana v Postgraduálním medicínském institutu v Hullu v USA, 70 % žen otěhotnělo do půl roku od vysazení antikoncepce, 80 % žen otěhotnělo do jednoho roku.

3. Mýtus o častějších dvojčatech

Po vysazení hormonální antikoncepce se v dnešní době již dvojčata častěji nerodí. Je to především dáno nízkým obsahem hormonů. V prvních antikoncepčních pilulkách bylo hormonů několikanásobně víc než v těch dnešních a proto opravdu častěji docházelo ke zplození dvojčat. Bylo to dáno tím, že vaječníky utlumené vysokými dávkami hormonů po vynechání antikoncepce reagovaly větší aktivitou. Prostě se dlouho a silně utlumené vaječníky "splašily" a uvolnily i více vajíček při jedné ovulaci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků