Hlavní obsah
Puzzle - hračka pro děti, která pobaví i dospělé. Foto: Profimedia.cz

Kousek vedle kousku. Zabavte celou rodinu pomocí puzzle

Puzzle. Původně jednoduchá hračka pro děti, ze které se stal fenomén, jemuž podlehla i spousta dospělých. A tak dnes na trhu najdete i puzzle, které uspokojí i ty nejzapálenější milovníky hlavolamů. Ne nadarmo bývá puzzle velmi oblíbeným dárkem.

Puzzle - hračka pro děti, která pobaví i dospělé. Foto: Profimedia.cz
Kousek vedle kousku. Zabavte celou rodinu pomocí puzzle

Důvodů, proč prostřednictvím puzzle potěšit nejen sebe, ala také své nejbližší, je více. Navíc s ním nikdy nemůžete šlápnout vedle – „skládačky“ totiž baví v každém věku!

Od batolete po babičku

Jak vlastně puzzle vybrat? Záleží samozřejmě na tom, zda je kupujete svým dětem nebo například seniorům, zdatným „skládačům“ nebo spíše začátečníkům, kteří právě neoplývají trpělivostí. Tomu je totiž třeba uzpůsobit nejen počet dílků, z nichž se puzzle skládá, ale také jejich velikost.

U malých dětí vsaďte spíše na jednoduché skládačky z několika málo dílů, jež jsou navíc snadno uchopitelné (na trhu najdete například pěnové či dřevěné). Batolata si díky puzzle procvičí jemnou motoriku, ale také logické myšlení, představivost či trpělivost. Také u prarodičů volte raději puzzle s většími díly – senioři mohou mít s jemnou motorikou v důsledku onemocnění kloubů obtíže. Mimochodem, odborníci puzzle u starších lidí doporučují jako skvělý prostředek k procvičení paměti či postřehu. Nicméně ani babičku či dědečka nemusíte podceňovat – mnozí z nich jsou velmi zdatnými „skládači“ a ocení i puzzle s několika tisíci dílky.

Chcete-li obdarovat větší děti či dospělé, pak počet dílků či náročnost puzzle volte podle jejich dovedností, ale také například časových možností. Na výběr máte z puzzle o několika desítkách dílů až po několikatisícové výrobky.

03_listopad_Zbozi_Puzzle_1

Foto: Zboží.cz

Jaký motiv?

Kromě náročnosti puzzle při výběru zvažte také motiv, který bude obdarovaný skládat. Děti ocení především puzzle se svou oblíbenou postavou z animované pohádky, chybu neuděláte ani s motivem zvířátek. Některá dětská puzzle mají motivu uzpůsobený i tvar celé skládačky.

U dospělých pak můžete vybírat z celé řady nejrůznějších vyobrazení. Od přírodních krás, přes půvaby městské architektury až po nejrůznější klasická umělecká díla. Kromě klasických deskových puzzle můžete své blízké potěšit například 3D puzzle, skládačkami nejrůznějších prostorových tvarů. Ve 3D si tak můžete sestavit například nejen Eiffelovu věž či Sochu svobody, ale také třeba globus.

03_listopad_Zbozi_Puzzle_2

Foto: Zboží.cz

Při nákupu pak dbejte na to, aby byly jednotlivé dílky skládaček skutečně pečlivě vyražené a dokonale do sebe zapadaly (u renomovaných výrobců si můžete být kvalitou jisti). U složitějších motivů by se totiž jinak mohlo stát, že obraz nikdy nesestavíte.

Velmi oblíbené je v posledních letech nechat puzzle slepit a zarámovat. K tomu slouží speciální lepidla či podložky, jež zajistí, že bude obraz skutečně držet a promění se v plnohodnotnou dekoraci.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků