Hlavní obsah
Nejlepším vzorem, co se pohybu a fyzické aktivity týče, jsou pro dívky jejich matky. Nejlepší je, když si najdou činnost, kterou budou provozovat společně, třeba jízdu na kole. Foto: Profimedia.cz

Fyzická aktivita matek je pro dívky největší inspirací

Donutit děti k pravidelnému pohybu není v moderní době plné chytrých telefonů a počítačů nijak jednoduché. Jedním ze způsobů, jak toho docílit, je aktivní fyzický pohyb rodičů. Především pro dívky je pak největší inspirací aktivita jejich matek, ukázal nedávný průzkum.

Nejlepším vzorem, co se pohybu a fyzické aktivity týče, jsou pro dívky jejich matky. Nejlepší je, když si najdou činnost, kterou budou provozovat společně, třeba jízdu na kole. Foto: Profimedia.cz
Fyzická aktivita matek je pro dívky největší inspirací

Studie provedená mezi 40 dívkami ve věku 5 až 12 let, zjistila, že čím více aktivní byly jejich matky, o to více aktivity vyhledávaly i samotné dívky, cituje výsledky průzkumu server Foxnews. A také naopak, čím více matky zahálely, o to více trávily jejich dcery volný čas u televize nebo počítače.

„Matky jsou prvním a největším ženským vzorem pro své dcery. Proto je jejich chování tolik důležité, protože se z velké většiny odráží právě v jejich dětech,” uvedla spoluautorka studie Alyce Barnesová, výzkumná pracovnice na univerzitě v australském Newcastlu.

Výzkum se zaměřil především na dívky, protože podle dřívějších zjištění jsou to právě ony, které jsou v každém věku méně aktivní než chlapci a muži. Míra pohybu se pak snižuje úměrně s věkem.

Aby odborníci zjistili přesnou spojitost mezi aktivitou matek a dcer, podrobili páry matka-dcera fyzickému testu. Všechny ženy a dívky nosily po dobu sedmi dnů (nejméně osm hodin denně) na těle malý přístroj, který měřil jejich aktivitu a pohyb. Matky zároveň zaznamenávaly, kolik času přes den tráví vsedě, stejně tak, jakou dobu tráví jejich dcery vsedě u televize nebo počítače.

Zhruba dvě třetiny matek zapojených do studie trpěly obezitou nebo nadváhou, z dcer to byla zhruba třetina.

Matka jako podceňovaný vzor 

Dcery, jejichž matky se věnovaly pravidelnému pohybu, vykazovaly mnohem více aktivity, i když mírnějšího rázu. Nejvíce času trávily aktivním pohybem ty dívky, jejichž matky se do jejich aktivit zapojovaly také (vozily je na kroužky, sledovaly zápasy, sportovaly s nimi atd.).

Čím menší podpora naopak ze strany matky byla, o to více dcery lenošily. Hlavním spojujícím faktorem mezi matkami a dcerami je tak podle studie nečinnost.

„Je důležité, aby šly matky dcerám příkladem.  A také aby se zapojily do sportovních aktivit svých dcer místo toho, aby vysedávaly doma a čekaly, než se dítě odněkud vrátí,” dodala Barnesová v mailu pro server Live Science.

„Úplně nejlepší je, když budou vykonávat něco společně, a bude je to bavit. Například chodit na procházky, jezdit na kole atd.,” dodala.

Drobná fyzická aktivita by měla být součástí života každého člověka. A dosáhnout jí není nijak složité. Stačí zaparkovat kousek dál od práce a dojít pěšky, chodit po schodech místo jízdy výtahem, pořídit si krokoměr a sledovat počet kroků atd. Nejdůležitější je snaha s něčím začít a držet se toho.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků